Sâmbătă17 octombrie
Live 126 Pune pont

IranIran · Pro League

Foolad Khuzestan – Nassaji Mazandaran

Foolad Khuzestan
VVVÎE
18:45 Duminică, 18 octombrie
Nassaji Mazandaran
EEVVÎ
11.59 X3.15 26.80
1X1.06 X22.15 121.29

Ultimele 5 / 5: Foolad Khuzestan marchează 1.0 și primește 0.8. Nassaji Mazandaran 0.8 / 0.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 58% · Egal 29% · Oaspete 13%

Goluri / meci

1.0 + 0.8

Peste 2.5

— · forma 40% / 0%

GG

—

Analiză Foolad Khuzestan – Nassaji Mazandaran

Foolad Khuzestan o primește pe Nassaji Mazandaran duminică, 18 octombrie, ora 18:45 (ora României), în Pro League (Iran). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Foolad Khuzestan are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 4 goluri primite (1,0 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Nassaji Mazandaran are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 4 goluri primite (0,8 marcate și 0,8 primite în medie). În 0% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Foolad Khuzestan a câștigat 3, Nassaji Mazandaran a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 0 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 3. Ultima întâlnire, pe 21.01.2025, s-a terminat Foolad Khuzestan 1–0 Nassaji Mazandaran.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.59 / 3.15 / 6.80. După ce scoatem marja (aproximativ 9,3% pe piața asta), rămân 58% pentru Foolad Khuzestan, 29% pentru egal și 13% pentru Nassaji Mazandaran. Favorită e Foolad Khuzestan.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 0,90 goluri estimate pentru Foolad Khuzestan și 0,80 pentru Nassaji Mazandaran, adică 1,70 în total. Cu aceste valori, Foolad Khuzestan câștigă în 36% din cazuri, egalul iese în 34%, iar Nassaji Mazandaran câștigă în 30%. Peste 2.5 goluri are 24%, GG are 33%, iar cel mai probabil scor exact este 0–0, cu 18,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 22 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorFoolad KhuzestanNassaji Mazandaran
Meciuri analizate55
V-E-Î3-1-12-2-1
Puncte / meci2,001,60
Goluri marcate (medie)5 (1,0)4 (0,8)
Goluri primite (medie)4 (0,8)4 (0,8)
% Peste 2.540%0%
% GG40%40%
Victorii H2H (3 meciuri)30
Goluri estimate (model)0,900,80
Șanse de victorie (model)36%30%

Goluri estimate

0,90 – 0,80 · total 1,70

1X2 model

36% · 34% · 30%

Peste 2.5 model

24% · cotă corectă 4.17

GG model

33% · cotă corectă 3.03

Distribuția golurilor
18%0
31%1
27%2
15%3
6%4
3%5+

Sub 2.5: 76% · Peste 2.5: 24% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Foolad Khuz. ↓ / Nassaji Maz. →012345
0 18,3 14,6 5,8 1,6 0,3 0,0
1 16,4 13,2 5,3 1,4 0,3 0,0
2 7,4 5,9 2,4 0,6 0,1 0,0
3 2,2 1,8 0,7 0,2 0,0 0,0
4 0,5 0,4 0,2 0,0 0,0 0,0
5 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Foolad Khuzestan, coloane = goluri Nassaji Mazandaran.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 34% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.06 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32). Nu marchează ambele (NG) are 67% în model (cotă corectă 1.49). Scorul cel mai probabil: 0–0 (18,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
0.8
0.8
Primite / meci
0.8
60%
Victorii
40%
40%
Peste 2.5
0%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Foolad Khuzestan – Nassaji Mazandaran?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 18:45, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Foolad Khuzestan – Nassaji Mazandaran?

Meciul face parte din Pro League (Iran). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Foolad Khuzestan – Nassaji Mazandaran?

Cotele 1X2 sunt 1.59 / 3.15 / 6.80. Fără marjă, asta înseamnă 58% pentru Foolad Khuzestan, 29% egal și 13% pentru Nassaji Mazandaran, cu Foolad Khuzestan favorită la cota 1.59.

Câte goluri se așteaptă în Foolad Khuzestan – Nassaji Mazandaran?

Modelul nostru estimează 1,70 goluri (0,90 pentru Foolad Khuzestan, 0,80 pentru Nassaji Mazandaran). Peste 2.5 goluri are 24%, GG are 33%, iar cel mai probabil scor este 0–0.

Alte meciuri din Pro League
18.10
16:30
Malavan – Tractor Sazi Tabriz 4.851.71
18.10
17:00
Shams Azar Qazvin – Sepahan SC 7.501.47