Sâmbătă17 octombrie
Live 250 Pune pont

IranIran · Pro League

Shams Azar Qazvin – Sepahan SC

Shams Azar Qazvin
EÎÎEV
17:00 Duminică, 18 octombrie
Sepahan SC
VVVEV
17.50 X3.55 21.47
1X2.40 X21.05 121.24

Ultimele 5 / 5: Shams Azar Qazvin marchează 1.0 și primește 1.0. Sepahan SC 2.2 / 0.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 12% · Egal 26% · Oaspete 62%

Goluri / meci

1.0 + 2.2

Peste 2.5

— · forma 20% / 40%

GG

—

Analiză Shams Azar Qazvin – Sepahan SC

Shams Azar Qazvin o primește pe Sepahan SC duminică, 18 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Pro League (Iran). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Shams Azar Qazvin are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 5 goluri primite (1,0 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Sepahan SC are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 2 goluri primite (2,2 marcate și 0,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Sepahan SC stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Shams Azar Qazvin a câștigat 0, Sepahan SC a câștigat 4, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 31.10.2025, s-a terminat Shams Azar Qazvin 0–1 Sepahan SC.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 7.50 / 3.55 / 1.47. După ce scoatem marja (aproximativ 9,5% pe piața asta), rămân 12% pentru Shams Azar Qazvin, 26% pentru egal și 62% pentru Sepahan SC. Favorită e Sepahan SC.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 0,70 goluri estimate pentru Shams Azar Qazvin și 1,60 pentru Sepahan SC, adică 2,30 în total. Cu aceste valori, Shams Azar Qazvin câștigă în 16% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Sepahan SC câștigă în 59%. Peste 2.5 goluri are 40%, GG are 40%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 16,0%.

Statistici-cheie
IndicatorShams Azar QazvinSepahan SC
Meciuri analizate55
V-E-Î1-2-24-1-0
Puncte / meci1,002,60
Goluri marcate (medie)5 (1,0)11 (2,2)
Goluri primite (medie)5 (1,0)2 (0,4)
% Peste 2.520%40%
% GG40%40%
Victorii H2H (5 meciuri)04
Goluri estimate (model)0,701,60
Șanse de victorie (model)16%59%

Goluri estimate

0,70 – 1,60 · total 2,30

1X2 model

16% · 25% · 59%

Peste 2.5 model

40% · cotă corectă 2.50

GG model

40% · cotă corectă 2.50

Distribuția golurilor
10%0
23%1
27%2
20%3
12%4
8%5+

Sub 2.5: 60% · Peste 2.5: 40% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Shams Azar . ↓ / Sepahan SC →012345
0 10,0 16,0 12,8 6,8 2,7 0,9
1 7,0 11,2 9,0 4,8 1,9 0,6
2 2,5 3,9 3,1 1,7 0,7 0,2
3 0,6 0,9 0,7 0,4 0,2 0,1
4 0,1 0,2 0,1 0,1 0,0 0,0
5 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Shams Azar Qazvin, coloane = goluri Sepahan SC.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Sepahan SC are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.47 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 60% în model (cotă corectă 1.67). Nu marchează ambele (NG) are 60% în model (cotă corectă 1.67). Scorul cel mai probabil: 0–1 (16,0%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
2.2
1.0
Primite / meci
0.4
20%
Victorii
80%
20%
Peste 2.5
40%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Shams Azar Qazvin – Sepahan SC?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Shams Azar Qazvin – Sepahan SC?

Meciul face parte din Pro League (Iran). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Shams Azar Qazvin – Sepahan SC?

Cotele 1X2 sunt 7.50 / 3.55 / 1.47. Fără marjă, asta înseamnă 12% pentru Shams Azar Qazvin, 26% egal și 62% pentru Sepahan SC, cu Sepahan SC favorită la cota 1.47.

Câte goluri se așteaptă în Shams Azar Qazvin – Sepahan SC?

Modelul nostru estimează 2,30 goluri (0,70 pentru Shams Azar Qazvin, 1,60 pentru Sepahan SC). Peste 2.5 goluri are 40%, GG are 40%, iar cel mai probabil scor este 0–1.

Alte meciuri din Pro League
18.10
16:30
Malavan – Tractor Sazi Tabriz 4.851.71