Vineri16 octombrie
Live 89 Pune pont

MaltaMalta · Challenge League

Fgura United – Santa Lucia

Fgura United
VEVEV
20:30 Sâmbătă, 17 octombrie
Santa Lucia
EEEVV
12.37 X3.45 22.52
1X1.41 X21.45 121.22

Ultimele 5 / 5: Fgura United marchează 2.0 și primește 0.4. Santa Lucia 2.0 / 0.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 38% · Egal 26% · Oaspete 36%

Goluri / meci

2.0 + 2.0

Peste 2.5

1.69 · forma 40% / 40%

GG

Da 1.60 · Nu 2.20

Analiză Fgura United – Santa Lucia

Fgura United o primește pe Santa Lucia sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30 (ora României), în Challenge League (Malta). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Fgura United are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 2 goluri primite (2,0 marcate și 0,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Santa Lucia are un bilanț de 2-3-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 3 goluri primite (2,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Fgura United a câștigat 3, Santa Lucia a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,7 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 04.01.2026, s-a terminat Fgura United 2–1 Santa Lucia.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.37 / 3.45 / 2.52. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 38% pentru Fgura United, 26% pentru egal și 36% pentru Santa Lucia. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.69 și sub 2.5 la 2.02, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.60 și Nu la 2.20.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,20) și cele deduse din cote (1,45 – 1,40) și ajunge la 1,38 goluri estimate pentru Fgura United și 1,30 pentru Santa Lucia, adică 2,68 în total. Cu aceste valori, Fgura United câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Santa Lucia câștigă în 35%. Peste 2.5 goluri are 50%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%.

Statistici-cheie
IndicatorFgura UnitedSanta Lucia
Meciuri analizate55
V-E-Î3-2-02-3-0
Puncte / meci2,201,80
Goluri marcate (medie)10 (2,0)10 (2,0)
Goluri primite (medie)2 (0,4)3 (0,6)
% Peste 2.540%40%
% GG40%60%
Victorii H2H (3 meciuri)30
Goluri estimate (model)1,381,30
Șanse de victorie (model)39%35%

Goluri estimate

1,38 – 1,30 · total 2,68

1X2 model

39% · 26% · 35%

Peste 2.5 model

50% · cotă corectă 2.00

GG model

54% · cotă corectă 1.85

Distribuția golurilor
7%0
18%1
25%2
22%3
15%4
13%5+

Sub 2.5: 50% · Peste 2.5: 50% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Fgura United ↓ / Santa Lucia →012345
0 6,9 8,9 5,8 2,5 0,8 0,2
1 9,5 12,3 8,0 3,5 1,1 0,3
2 6,5 8,5 5,5 2,4 0,8 0,2
3 3,0 3,9 2,5 1,1 0,4 0,1
4 1,0 1,3 0,9 0,4 0,1 0,0
5 0,3 0,4 0,2 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Fgura United, coloane = goluri Santa Lucia.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Fgura United 39%, egal 26%, Santa Lucia 35%. Peste 1.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), dar cota 1.19 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
2.0
0.4
Primite / meci
0.6
60%
Victorii
40%
40%
Peste 2.5
40%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Fgura United – Santa Lucia?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Fgura United – Santa Lucia?

Meciul face parte din Challenge League (Malta). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Fgura United – Santa Lucia?

Cotele 1X2 sunt 2.37 / 3.45 / 2.52. Fără marjă, asta înseamnă 38% pentru Fgura United, 26% egal și 36% pentru Santa Lucia, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Fgura United – Santa Lucia?

Modelul nostru estimează 2,68 goluri (1,38 pentru Fgura United, 1,30 pentru Santa Lucia). Peste 2.5 goluri are 50%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Challenge League
17.10
15:00
St. Andrews FC – Mgarr Utd 3.152.00
17.10
17:30
Melita – Pieta Hotspurs 2.202.77
17.10
18:00
Zurrieq – Gudja United 2.073.00
11.10
18:30
Santa Lucia – Zurrieq 1–1
11.10
16:00
Attard – Melita 0–0