FBC Melgar – Deportivo Garcilaso
Ultimele 5 / 5: FBC Melgar marchează 1.4 și primește 0.8. Deportivo Garcilaso 1.8 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 56% · Egal 24% · Oaspete 20%
Goluri / meci
1.4 + 1.8
Peste 2.5
1.67 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.70 · Nu 2.05
Analiză FBC Melgar – Deportivo Garcilaso
FBC Melgar o primește pe Deportivo Garcilaso duminică, 18 octombrie, ora 02:00 (ora României), în Liga 1 (Peru). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
FBC Melgar are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 4 goluri primite (1,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Deportivo Garcilaso are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 4 goluri primite (1,8 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, FBC Melgar a câștigat 1, Deportivo Garcilaso a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 28.04.2026, s-a terminat Deportivo Garcilaso 1–0 FBC Melgar.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.64 / 3.90 / 4.60. După ce scoatem marja (aproximativ 8,4% pe piața asta), rămân 56% pentru FBC Melgar, 24% pentru egal și 20% pentru Deportivo Garcilaso. Favorită e FBC Melgar. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.67 și sub 2.5 la 2.07, adică 55% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.70 și Nu la 2.05.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 1,30) și cele deduse din cote (1,87 – 1,03) și ajunge la 1,48 goluri estimate pentru FBC Melgar și 1,17 pentru Deportivo Garcilaso, adică 2,65 în total. Cu aceste valori, FBC Melgar câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Deportivo Garcilaso câștigă în 30%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 12 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | FBC Melgar | Deportivo Garcilaso |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-2-1 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 1,60 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 40% | 20% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 1 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,48 | 1,17 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 30% |
Goluri estimate
1,48 – 1,17 · total 2,65
1X2 model
44% · 26% · 30%
Peste 2.5 model
49% · cotă corectă 2.04
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute
| FBC Melgar ↓ / Deportivo G. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,1 | 8,3 | 4,8 | 1,9 | 0,6 | 0,1 |
| 1 | 10,5 | 12,2 | 7,2 | 2,8 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 7,7 | 9,1 | 5,3 | 2,1 | 0,6 | 0,1 |
| 3 | 3,8 | 4,5 | 2,6 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 1,4 | 1,7 | 1,0 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,4 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FBC Melgar, coloane = goluri Deportivo Garcilaso.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.16 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.20 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 28.04.26 | Deportivo Garcilaso – FBC Melgar | 0–0 | 1–0 |
| 19.09.25 | Deportivo Garcilaso – FBC Melgar | 1–0 | 1–1 |
| 18.04.25 | FBC Melgar – Deportivo Garcilaso | 1–0 | 1–2 |
| 03.11.24 | FBC Melgar – Deportivo Garcilaso | 1–1 | 1–1 |
| 25.05.24 | Deportivo Garcilaso – FBC Melgar | 0–0 | 1–3 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe FBC Melgar – Deportivo Garcilaso?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 02:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FBC Melgar – Deportivo Garcilaso?
Meciul face parte din Liga 1 (Peru). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre FBC Melgar – Deportivo Garcilaso?
Cotele 1X2 sunt 1.64 / 3.90 / 4.60. Fără marjă, asta înseamnă 56% pentru FBC Melgar, 24% egal și 20% pentru Deportivo Garcilaso, cu FBC Melgar favorită la cota 1.64.
Câte goluri se așteaptă în FBC Melgar – Deportivo Garcilaso?
Modelul nostru estimează 2,65 goluri (1,48 pentru FBC Melgar, 1,17 pentru Deportivo Garcilaso). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.