Alianza Lima – Atletico Grau
Ultimele 5 / 5: Alianza Lima marchează 1.4 și primește 1.2. Atletico Grau 1.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 69% · Egal 19% · Oaspete 12%
Goluri / meci
1.4 + 1.4
Peste 2.5
1.72 · forma 60% / 60%
GG
Da 2.12 · Nu 1.65
Analiză Alianza Lima – Atletico Grau
Alianza Lima o primește pe Atletico Grau duminică, 18 octombrie, ora 04:30 (ora României), în Liga 1 (Peru). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Alianza Lima are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 6 goluri primite (1,4 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Atletico Grau are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 8 goluri primite (1,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Alianza Lima a câștigat 3, Atletico Grau a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 26.04.2026, s-a terminat Atletico Grau 0–1 Alianza Lima.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.34 / 4.80 / 7.50. După ce scoatem marja (aproximativ 8,8% pe piața asta), rămân 69% pentru Alianza Lima, 19% pentru egal și 12% pentru Atletico Grau. Favorită e Alianza Lima. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.72 și sub 2.5 la 2.00, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.12 și Nu la 1.65.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 1,30) și cele deduse din cote (2,09 – 0,74) și ajunge la 1,79 goluri estimate pentru Alianza Lima și 1,02 pentru Atletico Grau, adică 2,81 în total. Cu aceste valori, Alianza Lima câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Atletico Grau câștigă în 21%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,0%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 13 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Alianza Lima | Atletico Grau |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 3 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,79 | 1,02 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 21% |
Goluri estimate
1,79 – 1,02 · total 2,81
1X2 model
56% · 23% · 21%
Peste 2.5 model
53% · cotă corectă 1.89
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute
| Alianza Lima ↓ / Atletico Gr. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,0 | 6,1 | 3,1 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 10,8 | 11,0 | 5,6 | 1,9 | 0,5 | 0,1 |
| 2 | 9,6 | 9,8 | 5,0 | 1,7 | 0,4 | 0,1 |
| 3 | 5,8 | 5,9 | 3,0 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 2,6 | 2,6 | 1,3 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,9 | 0,9 | 0,5 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Alianza Lima, coloane = goluri Atletico Grau.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Atletico Grau. Atletico Grau primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,8 goluri, față de 2,81 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Alianza Lima are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.34 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 26.04.26 | Atletico Grau – Alianza Lima | 0–1 | 0–1 |
| 02.10.25 | Alianza Lima – Atletico Grau | 0–1 | 2–1 |
| 10.05.25 | Atletico Grau – Alianza Lima | 1–0 | 1–1 |
| 18.09.24 | Atletico Grau – Alianza Lima | 0–0 | 1–0 |
| 15.04.24 | Alianza Lima – Atletico Grau | 0–0 | 2–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Alianza Lima – Atletico Grau?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 04:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Alianza Lima – Atletico Grau?
Meciul face parte din Liga 1 (Peru). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Alianza Lima – Atletico Grau?
Cotele 1X2 sunt 1.34 / 4.80 / 7.50. Fără marjă, asta înseamnă 69% pentru Alianza Lima, 19% egal și 12% pentru Atletico Grau, cu Alianza Lima favorită la cota 1.34.
Câte goluri se așteaptă în Alianza Lima – Atletico Grau?
Modelul nostru estimează 2,81 goluri (1,79 pentru Alianza Lima, 1,02 pentru Atletico Grau). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.