Chelsea (F) – Tottenham (F)
Ultimele 5 / 5: Chelsea (F) marchează 1.4 și primește 0.0. Tottenham (F) 2.6 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 73% · Egal 16% · Oaspete 12%
Goluri / meci
1.4 + 2.6
Peste 2.5
1.38 · forma 20% / 60%
GG
Da 1.78 · Nu 1.92
Analiză Chelsea (F) – Tottenham (F)
Chelsea (F) o primește pe Tottenham (F) duminică, 18 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Super League (F) (Anglia Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Chelsea (F) are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 0 goluri primite (1,4 marcate și 0,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 0% au înscris ambele echipe. Tottenham (F) are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 6 goluri primite (2,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Chelsea (F) stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Chelsea (F) a câștigat 6, Tottenham (F) a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 6. Ultima întâlnire, pe 06.04.2026, s-a terminat Chelsea (F) 2–1 Tottenham (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.25 / 5.80 / 7.90. După ce scoatem marja (aproximativ 9,9% pe piața asta), rămân 73% pentru Chelsea (F), 16% pentru egal și 12% pentru Tottenham (F). Favorită e Chelsea (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.38 și sub 2.5 la 2.65, adică 66% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.78 și Nu la 1.92.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,30) și cele deduse din cote (2,50 – 0,89) și ajunge la 1,90 goluri estimate pentru Chelsea (F) și 1,09 pentru Tottenham (F), adică 2,99 în total. Cu aceste valori, Chelsea (F) câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Tottenham (F) câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 57%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 17 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Chelsea (F) | Tottenham (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-1-0 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 2,60 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 13 (2,6) |
| Goluri primite (medie) | 0 (0,0) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 20% | 60% |
| % GG | 0% | 20% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 6 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,90 | 1,09 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 22% |
Goluri estimate
1,90 – 1,09 · total 2,99
1X2 model
56% · 22% · 22%
Peste 2.5 model
57% · cotă corectă 1.75
GG model
56% · cotă corectă 1.79
Sub 2.5: 43% · Peste 2.5: 57% · total goluri în 90 de minute
| Chelsea (F) ↓ / Tottenham (. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,0 | 5,5 | 3,0 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 9,6 | 10,4 | 5,7 | 2,1 | 0,6 | 0,1 |
| 2 | 9,1 | 9,9 | 5,4 | 2,0 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 5,7 | 6,3 | 3,4 | 1,2 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 2,7 | 3,0 | 1,6 | 0,6 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 1,0 | 1,1 | 0,6 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Chelsea (F), coloane = goluri Tottenham (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,60 goluri, cotele doar 3,39. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Chelsea (F) are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.25 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75), dar cota 1.38 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 06.04.26 | Chelsea (F) – Tottenham (F) | 1–0 | 2–1 |
| 08.02.26 | Tottenham (F) – Chelsea (F) | 0–1 | 0–2 |
| 12.10.25 | Chelsea (F) – Tottenham (F) | 0–0 | 1–0 |
| 04.05.25 | Tottenham (F) – Chelsea (F) | 0–1 | 0–1 |
| 20.10.24 | Chelsea (F) – Tottenham (F) | 2–1 | 5–2 |
| 15.05.24 | Tottenham (F) – Chelsea (F) | 0–1 | 0–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Chelsea (F) – Tottenham (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Chelsea (F) – Tottenham (F)?
Meciul face parte din Super League (F) (Anglia Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Chelsea (F) – Tottenham (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.25 / 5.80 / 7.90. Fără marjă, asta înseamnă 73% pentru Chelsea (F), 16% egal și 12% pentru Tottenham (F), cu Chelsea (F) favorită la cota 1.25.
Câte goluri se așteaptă în Chelsea (F) – Tottenham (F)?
Modelul nostru estimează 2,99 goluri (1,90 pentru Chelsea (F), 1,09 pentru Tottenham (F)). Peste 2.5 goluri are 57%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 1–1.