Mexic · Liga de Expansion MX - Apertura
CA Morelia – Jaiba Brava
Ultimele 5 / 5: CA Morelia marchează 1.2 și primește 0.8. Jaiba Brava 0.6 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 61% · Egal 21% · Oaspete 17%
Goluri / meci
1.2 + 0.6
Peste 2.5
1.55 · forma 20% / 40%
GG
Da 1.69 · Nu 2.05
Analiză CA Morelia – Jaiba Brava
CA Morelia o primește pe Jaiba Brava duminică, 18 octombrie, ora 04:00 (ora României), în Liga de Expansion MX - Apertura (Mexic). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
CA Morelia are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 4 goluri primite (1,2 marcate și 0,8 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Jaiba Brava are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 8 goluri primite (0,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, CA Morelia stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, CA Morelia a câștigat 1, Jaiba Brava a câștigat 1, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 4. Ultima întâlnire, pe 20.04.2026, s-a terminat Jaiba Brava 1–0 CA Morelia.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.49 / 4.30 / 5.25. După ce scoatem marja (aproximativ 9,4% pe piața asta), rămân 61% pentru CA Morelia, 21% pentru egal și 17% pentru Jaiba Brava. Favorită e CA Morelia. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.55 și sub 2.5 la 2.25, adică 59% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.69 și Nu la 2.05.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 0,70) și cele deduse din cote (2,06 – 1,01) și ajunge la 1,73 goluri estimate pentru CA Morelia și 0,85 pentru Jaiba Brava, adică 2,58 în total. Cu aceste valori, CA Morelia câștigă în 58% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Jaiba Brava câștigă în 18%. Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 47%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 13,1%.
| Indicator | CA Morelia | Jaiba Brava |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-2-1 | 0-2-3 |
| Puncte / meci | 1,60 | 0,40 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 3 (0,6) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 40% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,73 | 0,85 |
| Șanse de victorie (model) | 58% | 18% |
Goluri estimate
1,73 – 0,85 · total 2,58
1X2 model
58% · 24% · 18%
Peste 2.5 model
48% · cotă corectă 2.08
GG model
47% · cotă corectă 2.13
Sub 2.5: 52% · Peste 2.5: 48% · total goluri în 90 de minute
| CA Morelia ↓ / Jaiba Brava → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,6 | 6,4 | 2,7 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 1 | 13,1 | 11,1 | 4,7 | 1,3 | 0,3 | 0,0 |
| 2 | 11,3 | 9,6 | 4,1 | 1,2 | 0,2 | 0,0 |
| 3 | 6,5 | 5,6 | 2,4 | 0,7 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 2,8 | 2,4 | 1,0 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 1,0 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri CA Morelia, coloane = goluri Jaiba Brava.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Jaiba Brava. Jaiba Brava primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,10 goluri, cotele doar 3,07. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,0 goluri, față de 2,58 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie CA Morelia are 58% în model (cotă corectă 1.72), dar cota 1.49 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.14 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–0 (13,1%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 20.04.26 | Jaiba Brava – CA Morelia | 0–0 | 1–0 |
| 09.11.25 | CA Morelia – Jaiba Brava | 0–0 | 0–0 |
| 12.01.25 | CA Morelia – Jaiba Brava | 0–0 | 1–0 |
| 28.07.24 | Jaiba Brava – CA Morelia | 0–0 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe CA Morelia – Jaiba Brava?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 04:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă CA Morelia – Jaiba Brava?
Meciul face parte din Liga de Expansion MX - Apertura (Mexic). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre CA Morelia – Jaiba Brava?
Cotele 1X2 sunt 1.49 / 4.30 / 5.25. Fără marjă, asta înseamnă 61% pentru CA Morelia, 21% egal și 17% pentru Jaiba Brava, cu CA Morelia favorită la cota 1.49.
Câte goluri se așteaptă în CA Morelia – Jaiba Brava?
Modelul nostru estimează 2,58 goluri (1,73 pentru CA Morelia, 0,85 pentru Jaiba Brava). Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 47%, iar cel mai probabil scor este 1–0.