Busan IPark – Jeonnam Dragons
Ultimele 5 / 5: Busan IPark marchează 0.8 și primește 1.0. Jeonnam Dragons 1.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 51% · Egal 26% · Oaspete 24%
Goluri / meci
0.8 + 1.4
Peste 2.5
1.73 · forma 20% / 80%
GG
Da 1.68 · Nu 2.07
Analiză Busan IPark – Jeonnam Dragons
Busan IPark o primește pe Jeonnam Dragons duminică, 18 octombrie, ora 10:30 (ora României), în K League 2 (Coreea de Sud). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Busan IPark are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 5 goluri primite (0,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Jeonnam Dragons are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 8 goluri primite (1,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Jeonnam Dragons stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Busan IPark a câștigat 3, Jeonnam Dragons a câștigat 2, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 8. Ultima întâlnire, pe 05.07.2026, s-a terminat Jeonnam Dragons 3–3 Busan IPark.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.83 / 3.60 / 3.90. După ce scoatem marja (aproximativ 8,1% pe piața asta), rămân 51% pentru Busan IPark, 26% pentru egal și 24% pentru Jeonnam Dragons. Favorită e Busan IPark. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.73 și sub 2.5 la 2.00, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.68 și Nu la 2.07.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,20 – 1,20) și cele deduse din cote (1,71 – 1,11) și ajunge la 1,46 goluri estimate pentru Busan IPark și 1,16 pentru Jeonnam Dragons, adică 2,62 în total. Cu aceste valori, Busan IPark câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Jeonnam Dragons câștigă în 30%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Busan IPark | Jeonnam Dragons |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 4 (0,8) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 80% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 3 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,46 | 1,16 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 30% |
Goluri estimate
1,46 – 1,16 · total 2,62
1X2 model
44% · 26% · 30%
Peste 2.5 model
49% · cotă corectă 2.04
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute
| Busan IPark ↓ / Jeonnam Dra. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,3 | 8,4 | 4,9 | 1,9 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 10,6 | 12,3 | 7,2 | 2,8 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 7,8 | 9,0 | 5,2 | 2,0 | 0,6 | 0,1 |
| 3 | 3,8 | 4,4 | 2,5 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 1,4 | 1,6 | 0,9 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,4 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Busan IPark, coloane = goluri Jeonnam Dragons.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Jeonnam Dragons. Jeonnam Dragons primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Busan IPark e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.22 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.22 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.07.26 | Jeonnam Dragons – Busan IPark | 2–0 | 3–3 |
| 21.09.25 | Busan IPark – Jeonnam Dragons | 1–1 | 1–1 |
| 15.06.25 | Jeonnam Dragons – Busan IPark | 0–1 | 0–1 |
| 05.04.25 | Busan IPark – Jeonnam Dragons | 0–1 | 0–1 |
| 21.11.24 | Jeonnam Dragons – Busan IPark | 0–0 | 0–0 |
| 15.09.24 | Jeonnam Dragons – Busan IPark | 1–0 | 1–2 |
| 20.07.24 | Jeonnam Dragons – Busan IPark | 0–2 | 2–3 |
| 07.04.24 | Busan IPark – Jeonnam Dragons | 0–0 | 0–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Busan IPark – Jeonnam Dragons?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 10:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Busan IPark – Jeonnam Dragons?
Meciul face parte din K League 2 (Coreea de Sud). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Busan IPark – Jeonnam Dragons?
Cotele 1X2 sunt 1.83 / 3.60 / 3.90. Fără marjă, asta înseamnă 51% pentru Busan IPark, 26% egal și 24% pentru Jeonnam Dragons, cu Busan IPark favorită la cota 1.83.
Câte goluri se așteaptă în Busan IPark – Jeonnam Dragons?
Modelul nostru estimează 2,62 goluri (1,46 pentru Busan IPark, 1,16 pentru Jeonnam Dragons). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.