Sâmbătă17 octombrie
Live 252 Pune pont

ScotiaScotia · Premier League (F)

Aberdeen (F) – Celtic (F)

Aberdeen (F)
ÎÎÎÎÎ
15:00 Duminică, 18 octombrie
Celtic (F)
VÎVVV
122.00 X10.00 21.04
1X6.50 X2— 12—

Ultimele 5 / 5: Aberdeen (F) marchează 0.4 și primește 2.4. Celtic (F) 2.2 / 1.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 4% · Egal 9% · Oaspete 87%

Goluri / meci

0.4 + 2.2

Peste 2.5

1.20 · forma 60% / 60%

GG

Da 2.25 · Nu 1.57

Analiză Aberdeen (F) – Celtic (F)

Aberdeen (F) o primește pe Celtic (F) duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Premier League (F) (Scotia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Aberdeen (F) are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 2 goluri marcate și 12 goluri primite (0,4 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Celtic (F) are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 7 goluri primite (2,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Celtic (F) stă mai bine, cu o diferență de 2,40 puncte pe meci.

În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Aberdeen (F) a câștigat 0, Celtic (F) a câștigat 4, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 5,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 4. Ultima întâlnire, pe 14.12.2025, s-a terminat Celtic (F) 4–0 Aberdeen (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 22.00 / 10.00 / 1.04. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 4% pentru Aberdeen (F), 9% pentru egal și 87% pentru Celtic (F). Favorită e Celtic (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.20 și sub 2.5 la 3.60, adică 75% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.25 și Nu la 1.57.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 2,30) și cele deduse din cote (0,64 – 3,28) și ajunge la 0,77 goluri estimate pentru Aberdeen (F) și 2,79 pentru Celtic (F), adică 3,56 în total. Cu aceste valori, Aberdeen (F) câștigă în 8% din cazuri, egalul iese în 13%, iar Celtic (F) câștigă în 79%. Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 0–2, cu 11,1%.

Statistici-cheie
IndicatorAberdeen (F)Celtic (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î0-0-54-0-1
Puncte / meci0,002,40
Goluri marcate (medie)2 (0,4)11 (2,2)
Goluri primite (medie)12 (2,4)7 (1,4)
% Peste 2.560%60%
% GG40%40%
Victorii H2H (4 meciuri)04
Goluri estimate (model)0,772,79
Șanse de victorie (model)8%79%

Goluri estimate

0,77 – 2,79 · total 3,56

1X2 model

8% · 13% · 79%

Peste 2.5 model

69% · cotă corectă 1.45

GG model

50% · cotă corectă 2.00

Distribuția golurilor
3%0
10%1
18%2
21%3
19%4
29%5+

Sub 2.5: 31% · Peste 2.5: 69% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Aberdeen (F) ↓ / Celtic (F) →012345
0 2,8 7,9 11,1 10,3 7,2 4,0
1 2,2 6,1 8,5 7,9 5,5 3,1
2 0,8 2,4 3,3 3,1 2,1 1,2
3 0,2 0,6 0,8 0,8 0,5 0,3
4 0,0 0,1 0,2 0,2 0,1 0,1
5 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Aberdeen (F), coloane = goluri Celtic (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Aberdeen (F). Aberdeen (F) primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Atac anemic: Aberdeen (F). Aberdeen (F) a marcat doar 2 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,20 goluri, cotele doar 3,92. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 5,5 goluri, față de 3,56 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Celtic (F) are 79% în model (cotă corectă 1.27), dar cota 1.04 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.20 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–2 (11,1%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
0.4
Goluri / meci
2.2
2.4
Primite / meci
1.4
0%
Victorii
80%
60%
Peste 2.5
60%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Aberdeen (F) – Celtic (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Aberdeen (F) – Celtic (F)?

Meciul face parte din Premier League (F) (Scotia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Aberdeen (F) – Celtic (F)?

Cotele 1X2 sunt 22.00 / 10.00 / 1.04. Fără marjă, asta înseamnă 4% pentru Aberdeen (F), 9% egal și 87% pentru Celtic (F), cu Celtic (F) favorită la cota 1.04.

Câte goluri se așteaptă în Aberdeen (F) – Celtic (F)?

Modelul nostru estimează 3,56 goluri (0,77 pentru Aberdeen (F), 2,79 pentru Celtic (F)). Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 0–2.

Alte meciuri din Premier League (F)
18.10
15:00
Spartans (F) – Montrose FC (F) 2.122.85
18.10
16:00
Rangers (F) – Hibernian (F) 1.883.45