Rangers (F) – Hibernian (F)
Ultimele 5 / 5: Rangers (F) marchează 1.8 și primește 1.6. Hibernian (F) 4.0 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 47% · Egal 26% · Oaspete 27%
Goluri / meci
1.8 + 4.0
Peste 2.5
1.56 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.52 · Nu 2.37
Analiză Rangers (F) – Hibernian (F)
Rangers (F) o primește pe Hibernian (F) duminică, 18 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Premier League (F) (Scotia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Rangers (F) are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 8 goluri primite (1,8 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Hibernian (F) are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 20 de goluri marcate și 7 goluri primite (4,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Rangers (F) a câștigat 2, Hibernian (F) a câștigat 4, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 8. Ultima întâlnire, pe 29.04.2026, s-a terminat Rangers (F) 1–0 Hibernian (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.92 / 3.50 / 3.30. După ce scoatem marja (aproximativ 11,0% pe piața asta), rămân 47% pentru Rangers (F), 26% pentru egal și 27% pentru Hibernian (F). Favorită e Rangers (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.56 și sub 2.5 la 2.22, adică 59% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.52 și Nu la 2.37.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,60 – 2,80) și cele deduse din cote (1,75 – 1,30) și ajunge la 1,68 goluri estimate pentru Rangers (F) și 2,05 pentru Hibernian (F), adică 3,73 în total. Cu aceste valori, Rangers (F) câștigă în 32% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Hibernian (F) câștigă în 47%. Peste 2.5 goluri are 72%, GG are 71%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 8,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 15 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Rangers (F) | Hibernian (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 1,80 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 9 (1,8) | 20 (4,0) |
| Goluri primite (medie) | 8 (1,6) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 2 | 4 |
| Goluri estimate (model) | 1,68 | 2,05 |
| Șanse de victorie (model) | 32% | 47% |
Goluri estimate
1,68 – 2,05 · total 3,73
1X2 model
32% · 21% · 47%
Peste 2.5 model
72% · cotă corectă 1.39
GG model
71% · cotă corectă 1.41
Sub 2.5: 28% · Peste 2.5: 72% · total goluri în 90 de minute
| Rangers (F) ↓ / Hibernian (. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,4 | 4,9 | 5,0 | 3,4 | 1,8 | 0,7 |
| 1 | 4,0 | 8,3 | 8,5 | 5,8 | 3,0 | 1,2 |
| 2 | 3,4 | 6,9 | 7,1 | 4,9 | 2,5 | 1,0 |
| 3 | 1,9 | 3,9 | 4,0 | 2,7 | 1,4 | 0,6 |
| 4 | 0,8 | 1,6 | 1,7 | 1,1 | 0,6 | 0,2 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,6 | 0,4 | 0,2 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Rangers (F), coloane = goluri Hibernian (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Rangers (F). Rangers (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,40 goluri, cotele doar 3,05. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,6 goluri, față de 3,73 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.69 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 72% în model (cotă corectă 1.39), iar cota 1.56 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 71% în model (cotă corectă 1.41), iar cota 1.52 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–2 (8,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 29.04.26 | Rangers (F) – Hibernian (F) | 1–0 | 1–0 |
| 18.03.26 | Hibernian (F) – Rangers (F) | 1–1 | 2–2 |
| 18.01.26 | Rangers (F) – Hibernian (F) | 2–0 | 2–1 |
| 12.10.25 | Hibernian (F) – Rangers (F) | 1–2 | 3–2 |
| 18.05.25 | Rangers (F) – Hibernian (F) | 0–0 | 0–1 |
| 20.04.25 | Hibernian (F) – Rangers (F) | 2–0 | 2–0 |
| 22.12.24 | Rangers (F) – Hibernian (F) | 0–1 | 0–3 |
| 20.10.24 | Hibernian (F) – Rangers (F) | 1–0 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Rangers (F) – Hibernian (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Rangers (F) – Hibernian (F)?
Meciul face parte din Premier League (F) (Scotia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Rangers (F) – Hibernian (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.92 / 3.50 / 3.30. Fără marjă, asta înseamnă 47% pentru Rangers (F), 26% egal și 27% pentru Hibernian (F), cu Rangers (F) favorită la cota 1.92.
Câte goluri se așteaptă în Rangers (F) – Hibernian (F)?
Modelul nostru estimează 3,73 goluri (1,68 pentru Rangers (F), 2,05 pentru Hibernian (F)). Peste 2.5 goluri are 72%, GG are 71%, iar cel mai probabil scor este 1–2.