Yelimay Semey – Ulytau
Ultimele 5 / 5: Yelimay Semey marchează 1.4 și primește 1.8. Ulytau 1.6 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 52% · Egal 26% · Oaspete 22%
Goluri / meci
1.4 + 1.6
Peste 2.5
1.88 · forma 80% / 80%
GG
Da 1.82 · Nu 1.90
Analiză Yelimay Semey – Ulytau
Yelimay Semey o primește pe Ulytau duminică, 18 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Premier League (Kazahstan). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Yelimay Semey are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 9 goluri primite (1,4 marcate și 1,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Ulytau are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 8 goluri primite (1,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Yelimay Semey a câștigat 2, Ulytau a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 4. Ultima întâlnire, pe 03.05.2026, s-a terminat Ulytau 1–0 Yelimay Semey.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.77 / 3.50 / 4.15. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 52% pentru Yelimay Semey, 26% pentru egal și 22% pentru Ulytau. Favorită e Yelimay Semey. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.88 și sub 2.5 la 1.82, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.82 și Nu la 1.90.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 1,70) și cele deduse din cote (1,65 – 1,00) și ajunge la 1,57 goluri estimate pentru Yelimay Semey și 1,35 pentru Ulytau, adică 2,92 în total. Cu aceste valori, Yelimay Semey câștigă în 43% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Ulytau câștigă în 33%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Yelimay Semey | Ulytau |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 80% | 80% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 2 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,57 | 1,35 |
| Șanse de victorie (model) | 43% | 33% |
Goluri estimate
1,57 – 1,35 · total 2,92
1X2 model
43% · 24% · 33%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
59% · cotă corectă 1.69
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Yelimay Sem. ↓ / Ulytau → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,4 | 7,3 | 4,9 | 2,2 | 0,7 | 0,2 |
| 1 | 8,5 | 11,4 | 7,7 | 3,5 | 1,2 | 0,3 |
| 2 | 6,6 | 9,0 | 6,1 | 2,7 | 0,9 | 0,2 |
| 3 | 3,5 | 4,7 | 3,2 | 1,4 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 1,4 | 1,8 | 1,2 | 0,6 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,4 | 0,6 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Yelimay Semey, coloane = goluri Ulytau.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Yelimay Semey. Yelimay Semey primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Ulytau. Ulytau primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,20 goluri, cotele doar 2,64. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Yelimay Semey 43%, egal 24%, Ulytau 33%. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), iar cota 1.88 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 1.82 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 03.05.26 | Ulytau – Yelimay Semey | 1–0 | 1–0 |
| 12.07.25 | Ulytau – Yelimay Semey | 1–0 | 1–1 |
| 12.04.25 | Ulytau – Yelimay Semey | 0–2 | 0–3 |
| 06.04.25 | Yelimay Semey – Ulytau | 1–0 | 3–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Yelimay Semey – Ulytau?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Yelimay Semey – Ulytau?
Meciul face parte din Premier League (Kazahstan). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Yelimay Semey – Ulytau?
Cotele 1X2 sunt 1.77 / 3.50 / 4.15. Fără marjă, asta înseamnă 52% pentru Yelimay Semey, 26% egal și 22% pentru Ulytau, cu Yelimay Semey favorită la cota 1.77.
Câte goluri se așteaptă în Yelimay Semey – Ulytau?
Modelul nostru estimează 2,92 goluri (1,57 pentru Yelimay Semey, 1,35 pentru Ulytau). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor este 1–1.