Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

AustraliaAustralia · A-League

Wellington Phoenix – Melbourne Victory

Wellington Phoenix
ÎVÎVV
05:00 Duminică, 18 octombrie
Melbourne Victory
VEEVE
13.15 X3.70 22.17
1X1.70 X21.36 121.28

Ultimele 5 / 5: Wellington Phoenix marchează 1.0 și primește 1.6. Melbourne Victory 1.2 / 0.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 30% · Egal 26% · Oaspete 44%

Goluri / meci

1.0 + 1.2

Peste 2.5

1.60 · forma 60% / 20%

GG

Da 1.51 · Nu 2.45

Analiză Wellington Phoenix – Melbourne Victory

Wellington Phoenix o primește pe Melbourne Victory duminică, 18 octombrie, ora 05:00 (ora României), în A-League (Australia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Wellington Phoenix are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 8 goluri primite (1,0 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Melbourne Victory are un bilanț de 2-3-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 1 gol primite (1,2 marcate și 0,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.

În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Wellington Phoenix a câștigat 2, Melbourne Victory a câștigat 4, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 8. Ultima întâlnire, pe 05.04.2026, s-a terminat Melbourne Victory 0–1 Wellington Phoenix.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.15 / 3.70 / 2.17. După ce scoatem marja (aproximativ 4,9% pe piața asta), rămân 30% pentru Wellington Phoenix, 26% pentru egal și 44% pentru Melbourne Victory. Favorită e Melbourne Victory. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.60 și sub 2.5 la 2.35, adică 59% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.51 și Nu la 2.45.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,60 – 1,40) și cele deduse din cote (1,38 – 1,70) și ajunge la 0,99 goluri estimate pentru Wellington Phoenix și 1,55 pentru Melbourne Victory, adică 2,54 în total. Cu aceste valori, Wellington Phoenix câștigă în 24% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Melbourne Victory câștigă în 50%. Peste 2.5 goluri are 47%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 12,2%.

Statistici-cheie
IndicatorWellington PhoenixMelbourne Victory
Meciuri analizate55
V-E-Î3-0-22-3-0
Puncte / meci1,801,80
Goluri marcate (medie)5 (1,0)6 (1,2)
Goluri primite (medie)8 (1,6)1 (0,2)
% Peste 2.560%20%
% GG40%20%
Victorii H2H (8 meciuri)24
Goluri estimate (model)0,991,55
Șanse de victorie (model)24%50%

Goluri estimate

0,99 – 1,55 · total 2,54

1X2 model

24% · 26% · 50%

Peste 2.5 model

47% · cotă corectă 2.13

GG model

50% · cotă corectă 2.00

Distribuția golurilor
8%0
20%1
25%2
22%3
14%4
11%5+

Sub 2.5: 53% · Peste 2.5: 47% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Wellington . ↓ / Melbourne V. →012345
0 7,9 12,2 9,5 4,9 1,9 0,6
1 7,8 12,1 9,4 4,8 1,9 0,6
2 3,9 6,0 4,6 2,4 0,9 0,3
3 1,3 2,0 1,5 0,8 0,3 0,1
4 0,3 0,5 0,4 0,2 0,1 0,0
5 0,1 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Wellington Phoenix, coloane = goluri Melbourne Victory.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Wellington Phoenix. Wellington Phoenix primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,00 goluri, cotele doar 3,08. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Melbourne Victory are 50% în model (cotă corectă 2.00), iar cota 2.17 e peste ea, deci are valoare. Peste 1.5 goluri are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.18 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–1 (12,2%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
1.2
1.6
Primite / meci
0.2
60%
Victorii
40%
60%
Peste 2.5
20%
40%
GG
20%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Wellington Phoenix – Melbourne Victory?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 05:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Wellington Phoenix – Melbourne Victory?

Meciul face parte din A-League (Australia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Wellington Phoenix – Melbourne Victory?

Cotele 1X2 sunt 3.15 / 3.70 / 2.17. Fără marjă, asta înseamnă 30% pentru Wellington Phoenix, 26% egal și 44% pentru Melbourne Victory, cu Melbourne Victory favorită la cota 2.17.

Câte goluri se așteaptă în Wellington Phoenix – Melbourne Victory?

Modelul nostru estimează 2,54 goluri (0,99 pentru Wellington Phoenix, 1,55 pentru Melbourne Victory). Peste 2.5 goluri are 47%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 0–1.

Alte meciuri din A-League
17.10
07:00
Auckland FC – Melbourne City 2.552.82
17.10
09:00
Macarthur FC – Perth Glory 1.923.75