Noua Zeelanda · National League (F)
Wellington Diamonds (F) – Southern United (F)
Ultimele 5 / 5: Wellington Diamonds (F) marchează 3.8 și primește 0.4. Southern United (F) 0.0 / 4.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 74% · Egal 15% · Oaspete 11%
Goluri / meci
3.8 + 0.0
Peste 2.5
1.29 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.70 · Nu 2.02
Analiză Wellington Diamonds (F) – Southern United (F)
Wellington Diamonds (F) o primește pe Southern United (F) duminică, 18 octombrie, ora 02:00 (ora României), în National League (F) (Noua Zeelanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Wellington Diamonds (F) are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 19 goluri marcate și 2 goluri primite (3,8 marcate și 0,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Southern United (F) are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 0 goluri marcate și 21 de goluri primite (0,0 marcate și 4,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 0% au înscris ambele echipe. Pe formă, Wellington Diamonds (F) stă mai bine, cu o diferență de 2,40 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 05.10.2025, Wellington Diamonds (F) 1–1 Southern United (F). Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.20 / 6.00 / 8.20. După ce scoatem marja (aproximativ 12,2% pe piața asta), rămân 74% pentru Wellington Diamonds (F), 15% pentru egal și 11% pentru Southern United (F). Favorită e Wellington Diamonds (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.29 și sub 2.5 la 3.00, adică 70% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.70 și Nu la 2.02.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (4,00 – 0,20) și cele deduse din cote (2,67 – 0,94) și ajunge la 3,34 goluri estimate pentru Wellington Diamonds (F) și 0,57 pentru Southern United (F), adică 3,91 în total. Cu aceste valori, Wellington Diamonds (F) câștigă în 89% din cazuri, egalul iese în 8%, iar Southern United (F) câștigă în 3%. Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 42%, iar cel mai probabil scor exact este 3–0, cu 12,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 15 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Wellington Diamonds (F) | Southern United (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-0-1 | 0-0-5 |
| Puncte / meci | 2,40 | 0,00 |
| Goluri marcate (medie) | 19 (3,8) | 0 (0,0) |
| Goluri primite (medie) | 2 (0,4) | 21 (4,2) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 20% | 0% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 3,34 | 0,57 |
| Șanse de victorie (model) | 89% | 3% |
Goluri estimate
3,34 – 0,57 · total 3,91
1X2 model
89% · 8% · 3%
Peste 2.5 model
75% · cotă corectă 1.33
GG model
42% · cotă corectă 2.38
Sub 2.5: 25% · Peste 2.5: 75% · total goluri în 90 de minute
| Wellington . ↓ / Southern Un. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,0 | 1,1 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 1 | 6,7 | 3,8 | 1,1 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| 2 | 11,2 | 6,4 | 1,8 | 0,3 | 0,0 | 0,0 |
| 3 | 12,4 | 7,1 | 2,0 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 10,4 | 5,9 | 1,7 | 0,3 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 6,9 | 4,0 | 1,1 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Wellington Diamonds (F), coloane = goluri Southern United (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Southern United (F). Southern United (F) primește 4,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Atac anemic: Southern United (F). Southern United (F) a marcat doar 0 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,20 goluri, cotele doar 3,61. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 12,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Wellington Diamonds (F) are 89% în model (cotă corectă 1.12), iar cota 1.20 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), iar cota 1.29 e în linie cu ea. Nu marchează ambele (NG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 2.02 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 3–0 (12,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.10.25 | Wellington Diamonds (F) – Southern United (F) | — | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Wellington Diamonds (F) – Southern United (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 02:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Wellington Diamonds (F) – Southern United (F)?
Meciul face parte din National League (F) (Noua Zeelanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Wellington Diamonds (F) – Southern United (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.20 / 6.00 / 8.20. Fără marjă, asta înseamnă 74% pentru Wellington Diamonds (F), 15% egal și 11% pentru Southern United (F), cu Wellington Diamonds (F) favorită la cota 1.20.
Câte goluri se așteaptă în Wellington Diamonds (F) – Southern United (F)?
Modelul nostru estimează 3,91 goluri (3,34 pentru Wellington Diamonds (F), 0,57 pentru Southern United (F)). Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 42%, iar cel mai probabil scor este 3–0.