Vora – Partizani Tirana
Ultimele 5 / 5: Vora marchează 0.6 și primește 2.2. Partizani Tirana 1.8 / 2.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 46% · Egal 27% · Oaspete 27%
Goluri / meci
0.6 + 1.8
Peste 2.5
1.90 · forma 40% / 100%
GG
Da 1.77 · Nu 1.95
Analiză Vora – Partizani Tirana
Vora o primește pe Partizani Tirana duminică, 18 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Kategoria Superiore (Albania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Vora are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 11 goluri primite (0,6 marcate și 2,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Partizani Tirana are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 12 goluri primite (1,8 marcate și 2,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Pe formă, Partizani Tirana stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Vora a câștigat 1, Partizani Tirana a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 22.05.2026, s-a terminat Vora 1–3 Partizani Tirana.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.40 / 3.35. După ce scoatem marja (aproximativ 8,8% pe piața asta), rămân 46% pentru Vora, 27% pentru egal și 27% pentru Partizani Tirana. Favorită e Vora. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.90 și sub 2.5 la 1.80, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.77 și Nu la 1.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 2,00) și cele deduse din cote (1,50 – 1,12) și ajunge la 1,50 goluri estimate pentru Vora și 1,56 pentru Partizani Tirana, adică 3,06 în total. Cu aceste valori, Vora câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Partizani Tirana câștigă în 39%. Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,0%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Vora | Partizani Tirana |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-2-3 | 2-0-3 |
| Puncte / meci | 0,40 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 11 (2,2) | 12 (2,4) |
| % Peste 2.5 | 40% | 100% |
| % GG | 60% | 100% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 1 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,50 | 1,56 |
| Șanse de victorie (model) | 37% | 39% |
Goluri estimate
1,50 – 1,56 · total 3,06
1X2 model
37% · 24% · 39%
Peste 2.5 model
59% · cotă corectă 1.69
GG model
61% · cotă corectă 1.64
Sub 2.5: 41% · Peste 2.5: 59% · total goluri în 90 de minute
| Vora ↓ / Partizani T. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,7 | 7,3 | 5,7 | 3,0 | 1,2 | 0,4 |
| 1 | 7,0 | 11,0 | 8,6 | 4,5 | 1,7 | 0,5 |
| 2 | 5,3 | 8,2 | 6,4 | 3,3 | 1,3 | 0,4 |
| 3 | 2,6 | 4,1 | 3,2 | 1,7 | 0,7 | 0,2 |
| 4 | 1,0 | 1,5 | 1,2 | 0,6 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Vora, coloane = goluri Partizani Tirana.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Vora. Vora primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Partizani Tirana. Partizani Tirana primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,50 goluri, cotele doar 2,62. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Vora e favorită la case, dar a câștigat doar 0 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,0 goluri, față de 3,06 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Vora 37%, egal 24%, Partizani Tirana 39%. Peste 2.5 goluri are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 1.90 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 61% în model (cotă corectă 1.64), iar cota 1.77 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 22.05.26 | Vora – Partizani Tirana | — | 1–3 |
| 15.03.26 | Vora – Partizani Tirana | 2–1 | 2–2 |
| 15.01.26 | Partizani Tirana – Vora | 0–0 | 0–1 |
| 04.11.25 | Vora – Partizani Tirana | 0–0 | 0–0 |
| 24.08.25 | Partizani Tirana – Vora | 1–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Vora – Partizani Tirana?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Vora – Partizani Tirana?
Meciul face parte din Kategoria Superiore (Albania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Vora – Partizani Tirana?
Cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.40 / 3.35. Fără marjă, asta înseamnă 46% pentru Vora, 27% egal și 27% pentru Partizani Tirana, cu Vora favorită la cota 2.02.
Câte goluri se așteaptă în Vora – Partizani Tirana?
Modelul nostru estimează 3,06 goluri (1,50 pentru Vora, 1,56 pentru Partizani Tirana). Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor este 1–1.