Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse
Ultimele 5 / 5: Rilski Sportist Samokov marchează 2.0 și primește 0.2. Dunav Ruse 1.2 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 24% · Egal 27% · Oaspete 49%
Goluri / meci
2.0 + 1.2
Peste 2.5
1.58 · forma 40% / 60%
GG
Da 1.67 · Nu 2.07
Analiză Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse
Rilski Sportist Samokov o primește pe Dunav Ruse sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Cupa (Bulgaria). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Rilski Sportist Samokov are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 1 gol primite (2,0 marcate și 0,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Dunav Ruse are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 8 goluri primite (1,2 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Rilski Sportist Samokov stă mai bine, cu o diferență de 1,80 puncte pe meci.
În ultimele 1 întâlniri directe din baza noastră, Rilski Sportist Samokov a câștigat 0, Dunav Ruse a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 1 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 1. Ultima întâlnire, pe 13.10.2024, s-a terminat Rilski Sportist Samokov 1–1 Dunav Ruse.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.75 / 3.30 / 1.85. După ce scoatem marja (aproximativ 11,0% pe piața asta), rămân 24% pentru Rilski Sportist Samokov, 27% pentru egal și 49% pentru Dunav Ruse. Favorită e Dunav Ruse. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.58 și sub 2.5 la 2.20, adică 58% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.67 și Nu la 2.07.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 0,70) și cele deduse din cote (1,23 – 1,80) și ajunge la 1,51 goluri estimate pentru Rilski Sportist Samokov și 1,25 pentru Dunav Ruse, adică 2,76 în total. Cu aceste valori, Rilski Sportist Samokov câștigă în 43% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Dunav Ruse câștigă în 32%. Peste 2.5 goluri are 52%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,9%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 19 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Rilski Sportist Samokov | Dunav Ruse |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-1-0 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 2,60 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 10 (2,0) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 1 (0,2) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 40% | 60% |
| % GG | 20% | 60% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,51 | 1,25 |
| Șanse de victorie (model) | 43% | 32% |
Goluri estimate
1,51 – 1,25 · total 2,76
1X2 model
43% · 25% · 32%
Peste 2.5 model
52% · cotă corectă 1.92
GG model
56% · cotă corectă 1.79
Sub 2.5: 48% · Peste 2.5: 52% · total goluri în 90 de minute
| Rilski Spor. ↓ / Dunav Ruse → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,3 | 7,9 | 4,9 | 2,1 | 0,6 | 0,2 |
| 1 | 9,6 | 11,9 | 7,5 | 3,1 | 1,0 | 0,2 |
| 2 | 7,2 | 9,0 | 5,6 | 2,3 | 0,7 | 0,2 |
| 3 | 3,6 | 4,5 | 2,8 | 1,2 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 1,4 | 1,7 | 1,1 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,4 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Rilski Sportist Samokov, coloane = goluri Dunav Ruse.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Dunav Ruse. Dunav Ruse primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,50 goluri, cotele doar 3,02. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Dunav Ruse e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 2.20 e peste ea, deci are valoare. Peste 1.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), dar cota 1.15 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,9%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 13.10.24 | Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse | — | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse?
Meciul face parte din Cupa (Bulgaria). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse?
Cotele 1X2 sunt 3.75 / 3.30 / 1.85. Fără marjă, asta înseamnă 24% pentru Rilski Sportist Samokov, 27% egal și 49% pentru Dunav Ruse, cu Dunav Ruse favorită la cota 1.85.
Câte goluri se așteaptă în Rilski Sportist Samokov – Dunav Ruse?
Modelul nostru estimează 2,76 goluri (1,51 pentru Rilski Sportist Samokov, 1,25 pentru Dunav Ruse). Peste 2.5 goluri are 52%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 1–1.