Vasalunds IF – AFC Eskilstuna
Ultimele 5 / 5: Vasalunds IF marchează 1.2 și primește 2.4. AFC Eskilstuna 2.4 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 32% · Egal 25% · Oaspete 43%
Goluri / meci
1.2 + 2.4
Peste 2.5
1.44 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.43 · Nu 2.65
Analiză Vasalunds IF – AFC Eskilstuna
Vasalunds IF o primește pe AFC Eskilstuna duminică, 18 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Ettan (Suedia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Vasalunds IF are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 12 goluri primite (1,2 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. AFC Eskilstuna are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 10 goluri primite (2,4 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Vasalunds IF a câștigat 4, AFC Eskilstuna a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 5. Ultima întâlnire, pe 24.05.2026, s-a terminat AFC Eskilstuna 0–3 Vasalunds IF.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.87 / 3.70 / 2.12. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 32% pentru Vasalunds IF, 25% pentru egal și 43% pentru AFC Eskilstuna. Favorită e AFC Eskilstuna. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.44 și sub 2.5 la 2.50, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.43 și Nu la 2.65.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,60 – 2,40) și cele deduse din cote (1,50 – 1,77) și ajunge la 1,55 goluri estimate pentru Vasalunds IF și 2,08 pentru AFC Eskilstuna, adică 3,63 în total. Cu aceste valori, Vasalunds IF câștigă în 29% din cazuri, egalul iese în 21%, iar AFC Eskilstuna câștigă în 50%. Peste 2.5 goluri are 70%, GG are 69%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 8,9%.
| Indicator | Vasalunds IF | AFC Eskilstuna |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 12 (2,4) |
| Goluri primite (medie) | 12 (2,4) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 4 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,55 | 2,08 |
| Șanse de victorie (model) | 29% | 50% |
Goluri estimate
1,55 – 2,08 · total 3,63
1X2 model
29% · 21% · 50%
Peste 2.5 model
70% · cotă corectă 1.43
GG model
69% · cotă corectă 1.45
Sub 2.5: 30% · Peste 2.5: 70% · total goluri în 90 de minute
| Vasalunds IF ↓ / AFC Eskilst. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,7 | 5,5 | 5,7 | 4,0 | 2,1 | 0,9 |
| 1 | 4,1 | 8,5 | 8,9 | 6,2 | 3,2 | 1,3 |
| 2 | 3,2 | 6,6 | 6,9 | 4,8 | 2,5 | 1,0 |
| 3 | 1,6 | 3,4 | 3,6 | 2,5 | 1,3 | 0,5 |
| 4 | 0,6 | 1,3 | 1,4 | 1,0 | 0,5 | 0,2 |
| 5 | 0,2 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Vasalunds IF, coloane = goluri AFC Eskilstuna.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Vasalunds IF. Vasalunds IF primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: AFC Eskilstuna. AFC Eskilstuna primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,00 goluri, cotele doar 3,27. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie AFC Eskilstuna are 50% în model (cotă corectă 2.00), iar cota 2.12 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 70% în model (cotă corectă 1.43), iar cota 1.44 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 69% în model (cotă corectă 1.45), iar cota 1.43 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–2 (8,9%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 24.05.26 | AFC Eskilstuna – Vasalunds IF | 0–0 | 0–3 |
| 19.10.25 | Vasalunds IF – AFC Eskilstuna | 0–1 | 4–2 |
| 24.05.25 | AFC Eskilstuna – Vasalunds IF | 0–2 | 0–2 |
| 29.09.24 | AFC Eskilstuna – Vasalunds IF | 0–1 | 2–3 |
| 14.05.24 | Vasalunds IF – AFC Eskilstuna | 0–0 | 0–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Vasalunds IF – AFC Eskilstuna?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Vasalunds IF – AFC Eskilstuna?
Meciul face parte din Ettan (Suedia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Vasalunds IF – AFC Eskilstuna?
Cotele 1X2 sunt 2.87 / 3.70 / 2.12. Fără marjă, asta înseamnă 32% pentru Vasalunds IF, 25% egal și 43% pentru AFC Eskilstuna, cu AFC Eskilstuna favorită la cota 2.12.
Câte goluri se așteaptă în Vasalunds IF – AFC Eskilstuna?
Modelul nostru estimează 3,63 goluri (1,55 pentru Vasalunds IF, 2,08 pentru AFC Eskilstuna). Peste 2.5 goluri are 70%, GG are 69%, iar cel mai probabil scor este 1–2.