Ujpest – Puskas Akademia
Ultimele 5 / 5: Ujpest marchează 1.6 și primește 1.0. Puskas Akademia 2.6 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 42% · Egal 26% · Oaspete 32%
Goluri / meci
1.6 + 2.6
Peste 2.5
1.54 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.47 · Nu 2.50
Analiză Ujpest – Puskas Akademia
Ujpest o primește pe Puskas Akademia sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30 (ora României), în NB I (Ungaria). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Ujpest are un bilanț de 2-3-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 5 goluri primite (1,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Puskas Akademia are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 5 goluri primite (2,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, Ujpest a câștigat 1, Puskas Akademia a câștigat 3, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,7 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 7. Ultima întâlnire, pe 25.04.2026, s-a terminat Puskas Akademia 2–0 Ujpest.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.22 / 3.55 / 2.95. După ce scoatem marja (aproximativ 7,1% pe piața asta), rămân 42% pentru Ujpest, 26% pentru egal și 32% pentru Puskas Akademia. Favorită e Ujpest. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.54 și sub 2.5 la 2.32, adică 60% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.47 și Nu la 2.50.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,80) și cele deduse din cote (1,68 – 1,43) și ajunge la 1,49 goluri estimate pentru Ujpest și 1,62 pentru Puskas Akademia, adică 3,11 în total. Cu aceste valori, Ujpest câștigă în 35% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Puskas Akademia câștigă în 41%. Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,8%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Ujpest | Puskas Akademia |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-3-0 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 13 (2,6) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (7 meciuri) | 1 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 1,49 | 1,62 |
| Șanse de victorie (model) | 35% | 41% |
Goluri estimate
1,49 – 1,62 · total 3,11
1X2 model
35% · 24% · 41%
Peste 2.5 model
59% · cotă corectă 1.69
GG model
62% · cotă corectă 1.61
Sub 2.5: 41% · Peste 2.5: 59% · total goluri în 90 de minute
| Ujpest ↓ / Puskas Akad. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,5 | 7,2 | 5,9 | 3,2 | 1,3 | 0,4 |
| 1 | 6,6 | 10,8 | 8,7 | 4,7 | 1,9 | 0,6 |
| 2 | 5,0 | 8,0 | 6,5 | 3,5 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 2,5 | 4,0 | 3,2 | 1,7 | 0,7 | 0,2 |
| 4 | 0,9 | 1,5 | 1,2 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ujpest, coloane = goluri Puskas Akademia.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 7,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,7 goluri, față de 3,11 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Ujpest 35%, egal 24%, Puskas Akademia 41%. Peste 2.5 goluri are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.54 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.47 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 25.04.26 | Puskas Akademia – Ujpest | 1–0 | 2–0 |
| 31.01.26 | Ujpest – Puskas Akademia | 0–0 | 0–1 |
| 04.10.25 | Puskas Akademia – Ujpest | 0–0 | 0–0 |
| 09.03.25 | Ujpest – Puskas Akademia | 0–0 | 1–1 |
| 02.11.24 | Puskas Akademia – Ujpest | 1–1 | 1–1 |
| 28.07.24 | Ujpest – Puskas Akademia | 0–0 | 1–2 |
| 08.03.24 | Puskas Akademia – Ujpest | 0–1 | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Ujpest – Puskas Akademia?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Ujpest – Puskas Akademia?
Meciul face parte din NB I (Ungaria). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Ujpest – Puskas Akademia?
Cotele 1X2 sunt 2.22 / 3.55 / 2.95. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru Ujpest, 26% egal și 32% pentru Puskas Akademia, cu Ujpest favorită la cota 2.22.
Câte goluri se așteaptă în Ujpest – Puskas Akademia?
Modelul nostru estimează 3,11 goluri (1,49 pentru Ujpest, 1,62 pentru Puskas Akademia). Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 1–1.