Sâmbătă17 octombrie
Live 263 Pune pont

Spania Am.Spania Am. · Tercera Division - Gr.14

SP Villafranca – Gevora

SP Villafranca
VÎÎÎÎ
13:00 Duminică, 18 octombrie
Gevora
ÎEVVÎ
11.76 X3.40 24.00
1X1.15 X21.95 121.20

Ultimele 5 / 5: SP Villafranca marchează 1.2 și primește 2.6. Gevora 1.8 / 2.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 51% · Egal 26% · Oaspete 22%

Goluri / meci

1.2 + 1.8

Peste 2.5

1.76 · forma 80% / 80%

GG

Da 1.74 · Nu 1.97

Analiză SP Villafranca – Gevora

SP Villafranca o primește pe Gevora duminică, 18 octombrie, ora 13:00 (ora României), în Tercera Division - Gr.14 (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

SP Villafranca are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 13 goluri primite (1,2 marcate și 2,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Gevora are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 11 goluri primite (1,8 marcate și 2,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Gevora stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, SP Villafranca a câștigat 2, Gevora a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 03.04.2026, s-a terminat Gevora 1–3 SP Villafranca.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.76 / 3.40 / 4.00. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 51% pentru SP Villafranca, 26% pentru egal și 22% pentru Gevora. Favorită e SP Villafranca. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.76 și sub 2.5 la 1.95, adică 53% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.74 și Nu la 1.97.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 2,20) și cele deduse din cote (1,71 – 1,07) și ajunge la 1,70 goluri estimate pentru SP Villafranca și 1,64 pentru Gevora, adică 3,34 în total. Cu aceste valori, SP Villafranca câștigă în 40% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Gevora câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,9%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 11 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorSP VillafrancaGevora
Meciuri analizate55
V-E-Î1-0-42-1-2
Puncte / meci0,601,40
Goluri marcate (medie)6 (1,2)9 (1,8)
Goluri primite (medie)13 (2,6)11 (2,2)
% Peste 2.580%80%
% GG80%80%
Victorii H2H (2 meciuri)20
Goluri estimate (model)1,701,64
Șanse de victorie (model)40%37%

Goluri estimate

1,70 – 1,64 · total 3,34

1X2 model

40% · 23% · 37%

Peste 2.5 model

64% · cotă corectă 1.56

GG model

66% · cotă corectă 1.52

Distribuția golurilor
4%0
12%1
20%2
22%3
18%4
24%5+

Sub 2.5: 36% · Peste 2.5: 64% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
SP Villafra. ↓ / Gevora →012345
0 3,5 5,8 4,8 2,6 1,1 0,4
1 6,0 9,9 8,1 4,4 1,8 0,6
2 5,1 8,4 6,9 3,8 1,5 0,5
3 2,9 4,8 3,9 2,1 0,9 0,3
4 1,2 2,0 1,7 0,9 0,4 0,1
5 0,4 0,7 0,6 0,3 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri SP Villafranca, coloane = goluri Gevora.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: SP Villafranca. SP Villafranca primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Gevora. Gevora primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,90 goluri, cotele doar 2,78. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Favorit fără formă. SP Villafranca e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: SP Villafranca 40%, egal 23%, Gevora 37%. Peste 2.5 goluri are 64% în model (cotă corectă 1.56), iar cota 1.76 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 66% în model (cotă corectă 1.52), iar cota 1.74 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,9%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.2
Goluri / meci
1.8
2.6
Primite / meci
2.2
20%
Victorii
40%
80%
Peste 2.5
80%
80%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe SP Villafranca – Gevora?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 13:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă SP Villafranca – Gevora?

Meciul face parte din Tercera Division - Gr.14 (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre SP Villafranca – Gevora?

Cotele 1X2 sunt 1.76 / 3.40 / 4.00. Fără marjă, asta înseamnă 51% pentru SP Villafranca, 26% egal și 22% pentru Gevora, cu SP Villafranca favorită la cota 1.76.

Câte goluri se așteaptă în SP Villafranca – Gevora?

Modelul nostru estimează 3,34 goluri (1,70 pentru SP Villafranca, 1,64 pentru Gevora). Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Tercera Division - Gr.14
18.10
13:30
Montijo – Santa Amalia 2.123.25
11.10
19:00
Gevora – Llerenense 1–2
11.10
13:15
CD Zafra – Montijo 1–1
11.10
13:00
Villanovense – Azuaga 2–0