Vineri16 octombrie
Live 9 Pune pont

JaponiaJaponia · J3 League

Ryukyu – Tochigi SC

Ryukyu
ÎÎEÎV
12:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Tochigi SC
ÎEÎÎE
12.82 X3.15 22.37
1X1.50 X21.36 121.29

Ultimele 5 / 5: Ryukyu marchează 0.6 și primește 1.6. Tochigi SC 0.6 / 1.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 32% · Egal 29% · Oaspete 39%

Goluri / meci

0.6 + 0.6

Peste 2.5

1.90 · forma 40% / 40%

GG

Da 1.71 · Nu 2.02

Analiză Ryukyu – Tochigi SC

Ryukyu o primește pe Tochigi SC sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00 (ora României), în J3 League (Japonia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Ryukyu are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 8 goluri primite (0,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Tochigi SC are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 7 goluri primite (0,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Ryukyu a câștigat 1, Tochigi SC a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 2. Ultima întâlnire, pe 20.09.2025, s-a terminat Tochigi SC 4–1 Ryukyu.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.82 / 3.15 / 2.37. După ce scoatem marja (aproximativ 9,4% pe piața asta), rămân 32% pentru Ryukyu, 29% pentru egal și 39% pentru Tochigi SC. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.90 și sub 2.5 la 1.80, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.71 și Nu la 2.02.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,10) și cele deduse din cote (1,24 – 1,38) și ajunge la 1,12 goluri estimate pentru Ryukyu și 1,24 pentru Tochigi SC, adică 2,36 în total. Cu aceste valori, Ryukyu câștigă în 33% din cazuri, egalul iese în 28%, iar Tochigi SC câștigă în 39%. Peste 2.5 goluri are 42%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,1%.

Statistici-cheie
IndicatorRyukyuTochigi SC
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-30-2-3
Puncte / meci0,800,40
Goluri marcate (medie)3 (0,6)3 (0,6)
Goluri primite (medie)8 (1,6)7 (1,4)
% Peste 2.540%40%
% GG40%60%
Victorii H2H (2 meciuri)11
Goluri estimate (model)1,121,24
Șanse de victorie (model)33%39%

Goluri estimate

1,12 – 1,24 · total 2,36

1X2 model

33% · 28% · 39%

Peste 2.5 model

42% · cotă corectă 2.38

GG model

48% · cotă corectă 2.08

Distribuția golurilor
10%0
22%1
26%2
21%3
12%4
9%5+

Sub 2.5: 58% · Peste 2.5: 42% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Ryukyu ↓ / Tochigi SC →012345
0 9,4 11,7 7,3 3,0 0,9 0,2
1 10,6 13,1 8,1 3,4 1,0 0,3
2 5,9 7,3 4,6 1,9 0,6 0,1
3 2,2 2,7 1,7 0,7 0,2 0,1
4 0,6 0,8 0,5 0,2 0,1 0,0
5 0,1 0,2 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ryukyu, coloane = goluri Tochigi SC.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Ryukyu. Ryukyu primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,10 goluri, cotele doar 2,62. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Ryukyu 33%, egal 28%, Tochigi SC 39%. Sub 2.5 goluri are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.80 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,1%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
0.6
Goluri / meci
0.6
1.6
Primite / meci
1.4
20%
Victorii
0%
40%
Peste 2.5
40%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Ryukyu – Tochigi SC?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Ryukyu – Tochigi SC?

Meciul face parte din J3 League (Japonia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Ryukyu – Tochigi SC?

Cotele 1X2 sunt 2.82 / 3.15 / 2.37. Fără marjă, asta înseamnă 32% pentru Ryukyu, 29% egal și 39% pentru Tochigi SC, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Ryukyu – Tochigi SC?

Modelul nostru estimează 2,36 goluri (1,12 pentru Ryukyu, 1,24 pentru Tochigi SC). Peste 2.5 goluri are 42%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din J3 League
17.10
08:00
Gifu – Fukushima United 1.614.35
17.10
08:00
Gainare Tottori – Thespa Gunma 2.352.75
17.10
08:00
Giravanz Kitakyushu – FC Osaka 3.152.12
17.10
12:00
Zwiegen Kanazawa – Nara Club 1.973.40
17.10
12:00
Kagoshima United – Ehime 2.053.25
11.10
08:00
Gainare Tottori – Gifu 0–1