Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F)
Ultimele 5 / 5: Puskas Akademia (F) marchează 6.2 și primește 1.4. MTK Budapesta (F) 1.2 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 45% · Egal 26% · Oaspete 29%
Goluri / meci
6.2 + 1.2
Peste 2.5
— · forma 80% / 20%
GG
—
Analiză Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F)
Puskas Akademia (F) o primește pe MTK Budapesta (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în NB I (F) (Ungaria). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Puskas Akademia (F) are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 31 de goluri marcate și 7 goluri primite (6,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. MTK Budapesta (F) are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 3 goluri primite (1,2 marcate și 0,6 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Puskas Akademia (F) a câștigat 2, MTK Budapesta (F) a câștigat 2, iar 4 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 8. Ultima întâlnire, pe 21.02.2026, s-a terminat Puskas Akademia (F) 0–0 MTK Budapesta (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.45 / 3.10. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 45% pentru Puskas Akademia (F), 26% pentru egal și 29% pentru MTK Budapesta (F). Favorită e Puskas Akademia (F).
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 3,40 goluri estimate pentru Puskas Akademia (F) și 1,30 pentru MTK Budapesta (F), adică 4,70 în total. Cu aceste valori, Puskas Akademia (F) câștigă în 77% din cazuri, egalul iese în 12%, iar MTK Budapesta (F) câștigă în 11%. Peste 2.5 goluri are 85%, GG are 70%, iar cel mai probabil scor exact este 3–1, cu 7,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 32 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Puskas Akademia (F) | MTK Budapesta (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-1-1 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 2,00 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 31 (6,2) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 80% | 20% |
| % GG | 60% | 20% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 2 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 3,40 | 1,30 |
| Șanse de victorie (model) | 77% | 11% |
Goluri estimate
3,40 – 1,30 · total 4,70
1X2 model
77% · 12% · 11%
Peste 2.5 model
85% · cotă corectă 1.18
GG model
70% · cotă corectă 1.43
Sub 2.5: 15% · Peste 2.5: 85% · total goluri în 90 de minute
| Puskas Akad. ↓ / MTK Budapes. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0,9 | 1,2 | 0,8 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 1 | 3,1 | 4,0 | 2,6 | 1,1 | 0,4 | 0,1 |
| 2 | 5,3 | 6,8 | 4,4 | 1,9 | 0,6 | 0,2 |
| 3 | 6,0 | 7,7 | 5,0 | 2,2 | 0,7 | 0,2 |
| 4 | 5,1 | 6,6 | 4,3 | 1,9 | 0,6 | 0,2 |
| 5 | 3,4 | 4,5 | 2,9 | 1,3 | 0,4 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Puskas Akademia (F), coloane = goluri MTK Budapesta (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,4 goluri, față de 4,70 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Puskas Akademia (F) are 77% în model (cotă corectă 1.30), iar cota 2.02 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 85% în model (cotă corectă 1.18). Ambele marchează (GG) are 70% în model (cotă corectă 1.43). Scorul cel mai probabil: 3–1 (7,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 21.02.26 | Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F) | — | 0–0 |
| 30.08.25 | MTK Budapesta (F) – Puskas Akademia (F) | — | 2–1 |
| 24.05.25 | Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F) | — | 2–0 |
| 21.05.25 | MTK Budapesta (F) – Puskas Akademia (F) | — | 1–1 |
| 17.05.25 | Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F) | — | 1–1 |
| 19.03.25 | MTK Budapesta (F) – Puskas Akademia (F) | 0–0 | 0–0 |
| 16.03.25 | Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F) | — | 1–0 |
| 14.09.24 | MTK Budapesta (F) – Puskas Akademia (F) | 1–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F)?
Meciul face parte din NB I (F) (Ungaria). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F)?
Cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.45 / 3.10. Fără marjă, asta înseamnă 45% pentru Puskas Akademia (F), 26% egal și 29% pentru MTK Budapesta (F), cu Puskas Akademia (F) favorită la cota 2.02.
Câte goluri se așteaptă în Puskas Akademia (F) – MTK Budapesta (F)?
Modelul nostru estimează 4,70 goluri (3,40 pentru Puskas Akademia (F), 1,30 pentru MTK Budapesta (F)). Peste 2.5 goluri are 85%, GG are 70%, iar cel mai probabil scor este 3–1.