Pafos – APOEL Nicosia
Ultimele 5 / 5: Pafos marchează 1.0 și primește 1.2. APOEL Nicosia 2.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 49% · Egal 27% · Oaspete 25%
Goluri / meci
1.0 + 2.4
Peste 2.5
1.87 · forma 40% / 100%
GG
Da 1.76 · Nu 1.95
Analiză Pafos – APOEL Nicosia
Pafos o primește pe APOEL Nicosia luni, 19 octombrie, ora 18:00 (ora României), în 1st Division (Cipru). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Pafos are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. APOEL Nicosia are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 8 goluri primite (2,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Pafos a câștigat 4, APOEL Nicosia a câștigat 1, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 8. Ultima întâlnire, pe 22.05.2026, s-a terminat Pafos 2–0 APOEL Nicosia.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.92 / 3.50 / 3.75. După ce scoatem marja (aproximativ 7,3% pe piața asta), rămân 49% pentru Pafos, 27% pentru egal și 25% pentru APOEL Nicosia. Favorită e Pafos. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.87 și sub 2.5 la 1.83, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.76 și Nu la 1.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,80) și cele deduse din cote (1,58 – 1,07) și ajunge la 1,44 goluri estimate pentru Pafos și 1,43 pentru APOEL Nicosia, adică 2,87 în total. Cu aceste valori, Pafos câștigă în 38% din cazuri, egalul iese în 25%, iar APOEL Nicosia câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 54%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 11 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Pafos | APOEL Nicosia |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 12 (2,4) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 40% | 100% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 4 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,44 | 1,43 |
| Șanse de victorie (model) | 38% | 37% |
Goluri estimate
1,44 – 1,43 · total 2,87
1X2 model
38% · 25% · 37%
Peste 2.5 model
54% · cotă corectă 1.85
GG model
58% · cotă corectă 1.72
Sub 2.5: 46% · Peste 2.5: 54% · total goluri în 90 de minute
| Pafos ↓ / APOEL Nicos. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,7 | 8,1 | 5,8 | 2,8 | 1,0 | 0,3 |
| 1 | 8,2 | 11,7 | 8,3 | 4,0 | 1,4 | 0,4 |
| 2 | 5,9 | 8,4 | 6,0 | 2,9 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 2,8 | 4,0 | 2,9 | 1,4 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 1,0 | 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Pafos, coloane = goluri APOEL Nicosia.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: APOEL Nicosia. APOEL Nicosia primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 7,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Pafos 38%, egal 25%, APOEL Nicosia 37%. Peste 1.5 goluri are 78% în model (cotă corectă 1.28), iar cota 1.27 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.76 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 22.05.26 | Pafos – APOEL Nicosia | 2–0 | 2–0 |
| 26.04.26 | APOEL Nicosia – Pafos | 2–1 | 3–3 |
| 04.02.26 | Pafos – APOEL Nicosia | 0–0 | 2–0 |
| 31.08.25 | APOEL Nicosia – Pafos | 0–1 | 0–1 |
| 12.05.25 | APOEL Nicosia – Pafos | 0–0 | 1–1 |
| 06.04.25 | Pafos – APOEL Nicosia | 0–0 | 0–1 |
| 24.02.25 | APOEL Nicosia – Pafos | 0–0 | 0–2 |
| 30.01.25 | APOEL Nicosia – Pafos | 1–0 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Pafos – APOEL Nicosia?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Pafos – APOEL Nicosia?
Meciul face parte din 1st Division (Cipru). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Pafos – APOEL Nicosia?
Cotele 1X2 sunt 1.92 / 3.50 / 3.75. Fără marjă, asta înseamnă 49% pentru Pafos, 27% egal și 25% pentru APOEL Nicosia, cu Pafos favorită la cota 1.92.
Câte goluri se așteaptă în Pafos – APOEL Nicosia?
Modelul nostru estimează 2,87 goluri (1,44 pentru Pafos, 1,43 pentru APOEL Nicosia). Peste 2.5 goluri are 54%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.