Belgia · National Division 1 - ACFF
Olympic Charleroi – RWDM
Ultimele 5 / 5: Olympic Charleroi marchează 1.6 și primește 1.8. RWDM 1.4 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 28% · Oaspete 33%
Goluri / meci
1.6 + 1.4
Peste 2.5
1.68 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.57 · Nu 2.25
Analiză Olympic Charleroi – RWDM
Olympic Charleroi o primește pe RWDM sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:00 (ora României), în National Division 1 - ACFF (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Olympic Charleroi are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 9 goluri primite (1,6 marcate și 1,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. RWDM are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 6 goluri primite (1,4 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, RWDM stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Olympic Charleroi a câștigat 0, RWDM a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 07.03.2026, s-a terminat Olympic Charleroi 0–2 RWDM.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.25 / 2.72. După ce scoatem marja (aproximativ 10,6% pe piața asta), rămân 39% pentru Olympic Charleroi, 28% pentru egal și 33% pentru RWDM. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.68 și sub 2.5 la 2.05, adică 55% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.57 și Nu la 2.25.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,60) și cele deduse din cote (1,50 – 1,38) și ajunge la 1,45 goluri estimate pentru Olympic Charleroi și 1,49 pentru RWDM, adică 2,94 în total. Cu aceste valori, Olympic Charleroi câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 24%, iar RWDM câștigă în 39%. Peste 2.5 goluri are 56%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,4%.
| Indicator | Olympic Charleroi | RWDM |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-3-1 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 1,20 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 100% | 60% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,45 | 1,49 |
| Șanse de victorie (model) | 37% | 39% |
Goluri estimate
1,45 – 1,49 · total 2,94
1X2 model
37% · 24% · 39%
Peste 2.5 model
56% · cotă corectă 1.79
GG model
59% · cotă corectă 1.69
Sub 2.5: 44% · Peste 2.5: 56% · total goluri în 90 de minute
| Olympic Cha. ↓ / RWDM → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,3 | 7,9 | 5,9 | 2,9 | 1,1 | 0,3 |
| 1 | 7,7 | 11,4 | 8,5 | 4,2 | 1,6 | 0,5 |
| 2 | 5,6 | 8,3 | 6,2 | 3,1 | 1,1 | 0,3 |
| 3 | 2,7 | 4,0 | 3,0 | 1,5 | 0,6 | 0,2 |
| 4 | 1,0 | 1,5 | 1,1 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Olympic Charleroi, coloane = goluri RWDM.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Olympic Charleroi. Olympic Charleroi primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Olympic Charleroi 37%, egal 24%, RWDM 39%. Peste 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.68 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.57 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 07.03.26 | Olympic Charleroi – RWDM | 0–1 | 0–2 |
| 13.12.25 | RWDM – Olympic Charleroi | 1–1 | 3–3 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Olympic Charleroi – RWDM?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Olympic Charleroi – RWDM?
Meciul face parte din National Division 1 - ACFF (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Olympic Charleroi – RWDM?
Cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.25 / 2.72. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Olympic Charleroi, 28% egal și 33% pentru RWDM, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Olympic Charleroi – RWDM?
Modelul nostru estimează 2,94 goluri (1,45 pentru Olympic Charleroi, 1,49 pentru RWDM). Peste 2.5 goluri are 56%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor este 1–1.