Novi Pazar – IMT Novi Belgrad
Ultimele 5 / 5: Novi Pazar marchează 1.2 și primește 1.0. IMT Novi Belgrad 1.0 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 37% · Egal 29% · Oaspete 34%
Goluri / meci
1.2 + 1.0
Peste 2.5
2.00 · forma 20% / 0%
GG
Da 1.76 · Nu 1.95
Analiză Novi Pazar – IMT Novi Belgrad
Novi Pazar o primește pe IMT Novi Belgrad duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Super Liga (Serbia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Novi Pazar are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. IMT Novi Belgrad are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 3 goluri primite (1,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 0% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Novi Pazar a câștigat 3, IMT Novi Belgrad a câștigat 2, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 6. Ultima întâlnire, pe 07.12.2025, s-a terminat IMT Novi Belgrad 2–3 Novi Pazar.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.45 / 3.10 / 2.70. După ce scoatem marja (aproximativ 10,1% pe piața asta), rămân 37% pentru Novi Pazar, 29% pentru egal și 34% pentru IMT Novi Belgrad. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.00 și sub 2.5 la 1.73, adică 46% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.76 și Nu la 1.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 1,00) și cele deduse din cote (1,30 – 1,23) și ajunge la 1,10 goluri estimate pentru Novi Pazar și 1,11 pentru IMT Novi Belgrad, adică 2,21 în total. Cu aceste valori, Novi Pazar câștigă în 35% din cazuri, egalul iese în 29%, iar IMT Novi Belgrad câștigă în 36%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 45%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,4%.
| Indicator | Novi Pazar | IMT Novi Belgrad |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-3-1 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 0% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 3 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,10 | 1,11 |
| Șanse de victorie (model) | 35% | 36% |
Goluri estimate
1,10 – 1,11 · total 2,21
1X2 model
35% · 29% · 36%
Peste 2.5 model
38% · cotă corectă 2.63
GG model
45% · cotă corectă 2.22
Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute
| Novi Pazar ↓ / IMT Novi Be. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 11,0 | 12,2 | 6,8 | 2,5 | 0,7 | 0,2 |
| 1 | 12,1 | 13,4 | 7,4 | 2,8 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 6,6 | 7,4 | 4,1 | 1,5 | 0,4 | 0,1 |
| 3 | 2,4 | 2,7 | 1,5 | 0,6 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 0,7 | 0,7 | 0,4 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Novi Pazar, coloane = goluri IMT Novi Belgrad.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 1,90 goluri, cotele doar 2,53. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 29% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 3,3 goluri, față de 2,21 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Novi Pazar 35%, egal 29%, IMT Novi Belgrad 36%. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.73 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 07.12.25 | IMT Novi Belgrad – Novi Pazar | 0–2 | 2–3 |
| 04.08.25 | Novi Pazar – IMT Novi Belgrad | 0–1 | 1–2 |
| 28.03.25 | IMT Novi Belgrad – Novi Pazar | 0–0 | 0–0 |
| 03.11.24 | Novi Pazar – IMT Novi Belgrad | 3–1 | 3–1 |
| 07.05.24 | IMT Novi Belgrad – Novi Pazar | 0–1 | 0–1 |
| 14.08.23 | Novi Pazar – IMT Novi Belgrad | 2–1 | 3–4 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Novi Pazar – IMT Novi Belgrad?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Novi Pazar – IMT Novi Belgrad?
Meciul face parte din Super Liga (Serbia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Novi Pazar – IMT Novi Belgrad?
Cotele 1X2 sunt 2.45 / 3.10 / 2.70. Fără marjă, asta înseamnă 37% pentru Novi Pazar, 29% egal și 34% pentru IMT Novi Belgrad, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Novi Pazar – IMT Novi Belgrad?
Modelul nostru estimează 2,21 goluri (1,10 pentru Novi Pazar, 1,11 pentru IMT Novi Belgrad). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 45%, iar cel mai probabil scor este 1–1.