Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

Costa RicaCosta Rica · Primera Division (F)

Moravia (F) – Saprissa (F)

Moravia (F)
EÎVÎÎ
20:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Saprissa (F)
EVVVV
17.10 X5.10 21.28
1X2.95 X21.03 121.10

Ultimele 5 / 5: Moravia (F) marchează 1.8 și primește 1.6. Saprissa (F) 4.2 / 1.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 13% · Egal 18% · Oaspete 70%

Goluri / meci

1.8 + 4.2

Peste 2.5

1.41 · forma 60% / 100%

GG

Da 1.74 · Nu 1.97

Analiză Moravia (F) – Saprissa (F)

Moravia (F) o primește pe Saprissa (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:00 (ora României), în Primera Division (F) (Costa Rica). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Moravia (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 8 goluri primite (1,8 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Saprissa (F) are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 21 de goluri marcate și 9 goluri primite (4,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Saprissa (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,80 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Moravia (F) a câștigat 0, Saprissa (F) a câștigat 5, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 5,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 5. Ultima întâlnire, pe 28.08.2026, s-a terminat Saprissa (F) 2–1 Moravia (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 7.10 / 5.10 / 1.28. După ce scoatem marja (aproximativ 11,8% pe piața asta), rămân 13% pentru Moravia (F), 18% pentru egal și 70% pentru Saprissa (F). Favorită e Saprissa (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.41 și sub 2.5 la 2.55, adică 64% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.74 și Nu la 1.97.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 2,90) și cele deduse din cote (0,92 – 2,40) și ajunge la 1,36 goluri estimate pentru Moravia (F) și 2,65 pentru Saprissa (F), adică 4,01 în total. Cu aceste valori, Moravia (F) câștigă în 18% din cazuri, egalul iese în 17%, iar Saprissa (F) câștigă în 65%. Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 69%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 8,7%.

Statistici-cheie
IndicatorMoravia (F)Saprissa (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-34-1-0
Puncte / meci0,802,60
Goluri marcate (medie)9 (1,8)21 (4,2)
Goluri primite (medie)8 (1,6)9 (1,8)
% Peste 2.560%100%
% GG80%80%
Victorii H2H (5 meciuri)05
Goluri estimate (model)1,362,65
Șanse de victorie (model)18%65%

Goluri estimate

1,36 – 2,65 · total 4,01

1X2 model

18% · 17% · 65%

Peste 2.5 model

76% · cotă corectă 1.32

GG model

69% · cotă corectă 1.45

Distribuția golurilor
2%0
7%1
15%2
19%3
20%4
37%5+

Sub 2.5: 24% · Peste 2.5: 76% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Moravia (F) ↓ / Saprissa (F) →012345
0 1,8 4,8 6,4 5,6 3,7 2,0
1 2,5 6,5 8,7 7,6 5,1 2,7
2 1,7 4,4 5,9 5,2 3,4 1,8
3 0,8 2,0 2,7 2,4 1,6 0,8
4 0,3 0,7 0,9 0,8 0,5 0,3
5 0,1 0,2 0,2 0,2 0,1 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Moravia (F), coloane = goluri Saprissa (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Moravia (F). Moravia (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Saprissa (F). Saprissa (F) primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,70 goluri, cotele doar 3,32. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 5,4 goluri, față de 4,01 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Saprissa (F) are 65% în model (cotă corectă 1.54), dar cota 1.28 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), iar cota 1.41 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 69% în model (cotă corectă 1.45), iar cota 1.74 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–2 (8,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.8
Goluri / meci
4.2
1.6
Primite / meci
1.8
20%
Victorii
80%
60%
Peste 2.5
100%
80%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Moravia (F) – Saprissa (F)?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Moravia (F) – Saprissa (F)?

Meciul face parte din Primera Division (F) (Costa Rica). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Moravia (F) – Saprissa (F)?

Cotele 1X2 sunt 7.10 / 5.10 / 1.28. Fără marjă, asta înseamnă 13% pentru Moravia (F), 18% egal și 70% pentru Saprissa (F), cu Saprissa (F) favorită la cota 1.28.

Câte goluri se așteaptă în Moravia (F) – Saprissa (F)?

Modelul nostru estimează 4,01 goluri (1,36 pentru Moravia (F), 2,65 pentru Saprissa (F)). Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 69%, iar cel mai probabil scor este 1–2.

Alte meciuri din Primera Division (F)