Brazilia · Brasileiro - Serie C
Maringa – Ferroviaria SP
Ultimele 5 / 5: Maringa marchează 1.0 și primește 0.4. Ferroviaria SP 1.4 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 30% · Oaspete 31%
Goluri / meci
1.0 + 1.4
Peste 2.5
1.97 · forma 0% / 20%
GG
Da 1.95 · Nu 1.77
Analiză Maringa – Ferroviaria SP
Maringa o primește pe Ferroviaria SP sâmbătă, 17 octombrie, ora 23:00 (ora României), în Brasileiro - Serie C (Brazilia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Maringa are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 2 goluri primite (1,0 marcate și 0,4 primite în medie). În 0% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Ferroviaria SP are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 4 goluri primite (1,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 05.04.2026, Maringa 3–2 Ferroviaria SP. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.35 / 3.10 / 3.00. După ce scoatem marja (aproximativ 8,1% pe piața asta), rămân 39% pentru Maringa, 30% pentru egal și 31% pentru Ferroviaria SP. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.97 și sub 2.5 la 1.74, adică 47% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.95 și Nu la 1.77.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 0,90) și cele deduse din cote (1,37 – 1,18) și ajunge la 1,13 goluri estimate pentru Maringa și 1,04 pentru Ferroviaria SP, adică 2,17 în total. Cu aceste valori, Maringa câștigă în 38% din cazuri, egalul iese în 29%, iar Ferroviaria SP câștigă în 33%. Peste 2.5 goluri are 37%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,4%.
| Indicator | Maringa | Ferroviaria SP |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-2-1 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 1,60 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 2 (0,4) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 0% | 20% |
| % GG | 20% | 40% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 1 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,13 | 1,04 |
| Șanse de victorie (model) | 38% | 33% |
Goluri estimate
1,13 – 1,04 · total 2,17
1X2 model
38% · 29% · 33%
Peste 2.5 model
37% · cotă corectă 2.70
GG model
44% · cotă corectă 2.27
Sub 2.5: 63% · Peste 2.5: 37% · total goluri în 90 de minute
| Maringa ↓ / Ferroviaria. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 11,4 | 11,9 | 6,2 | 2,1 | 0,6 | 0,1 |
| 1 | 12,9 | 13,4 | 7,0 | 2,4 | 0,6 | 0,1 |
| 2 | 7,3 | 7,6 | 3,9 | 1,4 | 0,4 | 0,1 |
| 3 | 2,7 | 2,9 | 1,5 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 0,8 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Maringa, coloane = goluri Ferroviaria SP.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 1,80 goluri, cotele doar 2,55. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 29% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Maringa 38%, egal 29%, Ferroviaria SP 33%. Sub 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.74 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.04.26 | Maringa – Ferroviaria SP | 0–1 | 3–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Maringa – Ferroviaria SP?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 23:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Maringa – Ferroviaria SP?
Meciul face parte din Brasileiro - Serie C (Brazilia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Maringa – Ferroviaria SP?
Cotele 1X2 sunt 2.35 / 3.10 / 3.00. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Maringa, 30% egal și 31% pentru Ferroviaria SP, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Maringa – Ferroviaria SP?
Modelul nostru estimează 2,17 goluri (1,13 pentru Maringa, 1,04 pentru Ferroviaria SP). Peste 2.5 goluri are 37%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor este 1–1.