Spania Am. · Tercera Division, Group 18, Relegation Round
Manchego Ciudad Real – CD Toledo
Ultimele 5 / 5: Manchego Ciudad Real marchează 1.6 și primește 1.0. CD Toledo 2.2 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 26% · Egal 30% · Oaspete 44%
Goluri / meci
1.6 + 2.2
Peste 2.5
2.17 · forma 40% / 80%
GG
Da 1.90 · Nu 1.80
Analiză Manchego Ciudad Real – CD Toledo
Manchego Ciudad Real o primește pe CD Toledo sâmbătă, 17 octombrie, ora 19:00 (ora României), în Tercera Division, Group 18, Relegation Round (Spania Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Manchego Ciudad Real are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 5 goluri primite (1,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. CD Toledo are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 5 goluri primite (2,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Manchego Ciudad Real a câștigat 1, CD Toledo a câștigat 1, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 4. Ultima întâlnire, pe 02.04.2026, s-a terminat CD Toledo 1–0 Manchego Ciudad Real.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.45 / 3.00 / 2.07. După ce scoatem marja (aproximativ 10,6% pe piața asta), rămân 26% pentru Manchego Ciudad Real, 30% pentru egal și 44% pentru CD Toledo. Favorită e CD Toledo. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.17 și sub 2.5 la 1.59, adică 42% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.90 și Nu la 1.80.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,60) și cele deduse din cote (1,01 – 1,37) și ajunge la 1,15 goluri estimate pentru Manchego Ciudad Real și 1,48 pentru CD Toledo, adică 2,63 în total. Cu aceste valori, Manchego Ciudad Real câștigă în 29% din cazuri, egalul iese în 26%, iar CD Toledo câștigă în 45%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%.
| Indicator | Manchego Ciudad Real | CD Toledo |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-0-1 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 2,40 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 11 (2,2) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 40% | 80% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,15 | 1,48 |
| Șanse de victorie (model) | 29% | 45% |
Goluri estimate
1,15 – 1,48 · total 2,63
1X2 model
29% · 26% · 45%
Peste 2.5 model
49% · cotă corectă 2.04
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute
| Manchego Ci. ↓ / CD Toledo → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,2 | 10,7 | 7,9 | 3,9 | 1,4 | 0,4 |
| 1 | 8,3 | 12,3 | 9,1 | 4,5 | 1,7 | 0,5 |
| 2 | 4,8 | 7,1 | 5,2 | 2,6 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 1,8 | 2,7 | 2,0 | 1,0 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 0,5 | 0,8 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Manchego Ciudad Real, coloane = goluri CD Toledo.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,90 goluri, cotele doar 2,37. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,0 goluri, față de 2,63 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.31 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.36 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 02.04.26 | CD Toledo – Manchego Ciudad Real | 0–0 | 1–0 |
| 22.11.25 | Manchego Ciudad Real – CD Toledo | 0–1 | 1–1 |
| 13.04.25 | CD Toledo – Manchego Ciudad Real | 0–0 | 0–0 |
| 30.11.24 | Manchego Ciudad Real – CD Toledo | 1–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Manchego Ciudad Real – CD Toledo?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 19:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Manchego Ciudad Real – CD Toledo?
Meciul face parte din Tercera Division, Group 18, Relegation Round (Spania Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Manchego Ciudad Real – CD Toledo?
Cotele 1X2 sunt 3.45 / 3.00 / 2.07. Fără marjă, asta înseamnă 26% pentru Manchego Ciudad Real, 30% egal și 44% pentru CD Toledo, cu CD Toledo favorită la cota 2.07.
Câte goluri se așteaptă în Manchego Ciudad Real – CD Toledo?
Modelul nostru estimează 2,63 goluri (1,15 pentru Manchego Ciudad Real, 1,48 pentru CD Toledo). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.