Las Palmas – Castellon
Ultimele 5 / 5: Las Palmas marchează 1.4 și primește 2.0. Castellon 2.0 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 28% · Egal 26% · Oaspete 46%
Goluri / meci
1.4 + 2.0
Peste 2.5
1.65 · forma 80% / 40%
GG
Da 1.55 · Nu 2.35
Analiză Las Palmas – Castellon
Las Palmas o primește pe Castellon sâmbătă, 17 octombrie, ora 22:00 (ora României), în LaLiga 2 (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Las Palmas are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 10 goluri primite (1,4 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Castellon are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 3 goluri primite (2,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Castellon stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Las Palmas a câștigat 0, Castellon a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 2. Ultima întâlnire, pe 21.02.2026, s-a terminat Las Palmas 1–1 Castellon.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.45 / 3.65 / 2.07. După ce scoatem marja (aproximativ 4,7% pe piața asta), rămân 28% pentru Las Palmas, 26% pentru egal și 46% pentru Castellon. Favorită e Castellon. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.65 și sub 2.5 la 2.25, adică 58% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.55 și Nu la 2.35.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 2,00) și cele deduse din cote (1,29 – 1,71) și ajunge la 1,14 goluri estimate pentru Las Palmas și 1,86 pentru Castellon, adică 3,00 în total. Cu aceste valori, Las Palmas câștigă în 23% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Castellon câștigă în 54%. Peste 2.5 goluri are 58%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,6%.
| Indicator | Las Palmas | Castellon |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 0,80 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 10 (2,0) |
| Goluri primite (medie) | 10 (2,0) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 80% | 40% |
| % GG | 80% | 40% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,14 | 1,86 |
| Șanse de victorie (model) | 23% | 54% |
Goluri estimate
1,14 – 1,86 · total 3,00
1X2 model
23% · 23% · 54%
Peste 2.5 model
58% · cotă corectă 1.72
GG model
57% · cotă corectă 1.75
Sub 2.5: 42% · Peste 2.5: 58% · total goluri în 90 de minute
| Las Palmas ↓ / Castellon → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,0 | 9,3 | 8,6 | 5,3 | 2,5 | 0,9 |
| 1 | 5,7 | 10,6 | 9,8 | 6,1 | 2,8 | 1,1 |
| 2 | 3,2 | 6,0 | 5,6 | 3,5 | 1,6 | 0,6 |
| 3 | 1,2 | 2,3 | 2,1 | 1,3 | 0,6 | 0,2 |
| 4 | 0,4 | 0,7 | 0,6 | 0,4 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Las Palmas, coloane = goluri Castellon.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Las Palmas. Las Palmas primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Castellon are 54% în model (cotă corectă 1.85), iar cota 2.07 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.65 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,6%). Pontul AutoGOL pe meci este 1 la 3.45, pentru care modelul calculează 23%.
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 21.02.26 | Las Palmas – Castellon | 1–0 | 1–1 |
| 30.11.25 | Castellon – Las Palmas | 0–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Las Palmas – Castellon?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 22:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Las Palmas – Castellon?
Meciul face parte din LaLiga 2 (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Las Palmas – Castellon?
Cotele 1X2 sunt 3.45 / 3.65 / 2.07. Fără marjă, asta înseamnă 28% pentru Las Palmas, 26% egal și 46% pentru Castellon, cu Castellon favorită la cota 2.07.
Câte goluri se așteaptă în Las Palmas – Castellon?
Modelul nostru estimează 3,00 goluri (1,14 pentru Las Palmas, 1,86 pentru Castellon). Peste 2.5 goluri are 58%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor este 1–1.