Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF
Ultimele 5 / 5: Jonsereds IF marchează 1.0 și primește 1.2. Vastra Frolunda IF 0.8 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 41% · Egal 24% · Oaspete 35%
Goluri / meci
1.0 + 0.8
Peste 2.5
1.33 · forma 20% / 40%
GG
Da 1.35 · Nu 2.95
Analiză Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF
Jonsereds IF o primește pe Vastra Frolunda IF duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Division 2 (Suedia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Jonsereds IF are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Vastra Frolunda IF are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 9 goluri primite (0,8 marcate și 1,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Jonsereds IF stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Jonsereds IF a câștigat 2, Vastra Frolunda IF a câștigat 2, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 5. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat Vastra Frolunda IF 2–2 Jonsereds IF.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.70 / 2.60. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 41% pentru Jonsereds IF, 24% pentru egal și 35% pentru Vastra Frolunda IF. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.33 și sub 2.5 la 2.82, adică 68% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.35 și Nu la 2.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,00) și cele deduse din cote (1,83 – 1,67) și ajunge la 1,61 goluri estimate pentru Jonsereds IF și 1,34 pentru Vastra Frolunda IF, adică 2,95 în total. Cu aceste valori, Jonsereds IF câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Vastra Frolunda IF câștigă în 32%. Peste 2.5 goluri are 57%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,3%.
| Indicator | Jonsereds IF | Vastra Frolunda IF |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 1,40 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 20% | 40% |
| % GG | 40% | 40% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 2 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,61 | 1,34 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 32% |
Goluri estimate
1,61 – 1,34 · total 2,95
1X2 model
44% · 24% · 32%
Peste 2.5 model
57% · cotă corectă 1.75
GG model
59% · cotă corectă 1.69
Sub 2.5: 43% · Peste 2.5: 57% · total goluri în 90 de minute
| Jonsereds IF ↓ / Vastra Frol. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,2 | 7,0 | 4,7 | 2,1 | 0,7 | 0,2 |
| 1 | 8,4 | 11,3 | 7,6 | 3,4 | 1,1 | 0,3 |
| 2 | 6,8 | 9,1 | 6,1 | 2,7 | 0,9 | 0,2 |
| 3 | 3,6 | 4,9 | 3,3 | 1,5 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 1,5 | 2,0 | 1,3 | 0,6 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,5 | 0,6 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Jonsereds IF, coloane = goluri Vastra Frolunda IF.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Vastra Frolunda IF. Vastra Frolunda IF primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,40 goluri, cotele doar 3,50. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 4,6 goluri, față de 2,95 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 68% în model (cotă corectă 1.47), dar cota 1.38 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75), dar cota 1.33 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.35 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 28.03.26 | Vastra Frolunda IF – Jonsereds IF | 0–1 | 2–2 |
| 14.09.25 | Vastra Frolunda IF – Jonsereds IF | — | 4–2 |
| 26.04.25 | Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF | — | 4–2 |
| 19.10.24 | Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF | — | 1–3 |
| 09.06.24 | Vastra Frolunda IF – Jonsereds IF | 1–2 | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF?
Meciul face parte din Division 2 (Suedia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF?
Cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.70 / 2.60. Fără marjă, asta înseamnă 41% pentru Jonsereds IF, 24% egal și 35% pentru Vastra Frolunda IF, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Jonsereds IF – Vastra Frolunda IF?
Modelul nostru estimează 2,95 goluri (1,61 pentru Jonsereds IF, 1,34 pentru Vastra Frolunda IF). Peste 2.5 goluri are 57%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor este 1–1.