Iwaki – Ventforet Kofu
Ultimele 5 / 5: Iwaki marchează 1.0 și primește 1.8. Ventforet Kofu 1.0 / 2.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 52% · Egal 26% · Oaspete 22%
Goluri / meci
1.0 + 1.0
Peste 2.5
1.90 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.82 · Nu 1.88
Analiză Iwaki – Ventforet Kofu
Iwaki o primește pe Ventforet Kofu duminică, 18 octombrie, ora 07:00 (ora României), în J2/J3 League (Japonia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Iwaki are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 9 goluri primite (1,0 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Ventforet Kofu are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 12 goluri primite (1,0 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Iwaki stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Iwaki a câștigat 1, Ventforet Kofu a câștigat 3, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 6. Ultima întâlnire, pe 09.05.2026, s-a terminat Iwaki 0–1 Ventforet Kofu.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.78 / 3.50 / 4.20. După ce scoatem marja (aproximativ 8,6% pe piața asta), rămân 52% pentru Iwaki, 26% pentru egal și 22% pentru Ventforet Kofu. Favorită e Iwaki. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.90 și sub 2.5 la 1.80, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.82 și Nu la 1.88.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 1,40) și cele deduse din cote (1,63 – 0,98) și ajunge la 1,67 goluri estimate pentru Iwaki și 1,19 pentru Ventforet Kofu, adică 2,86 în total. Cu aceste valori, Iwaki câștigă în 49% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Ventforet Kofu câștigă în 27%. Peste 2.5 goluri are 54%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,4%.
| Indicator | Iwaki | Ventforet Kofu |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-0-3 | 1-0-4 |
| Puncte / meci | 1,20 | 0,60 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 12 (2,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 1 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 1,67 | 1,19 |
| Șanse de victorie (model) | 49% | 27% |
Goluri estimate
1,67 – 1,19 · total 2,86
1X2 model
49% · 24% · 27%
Peste 2.5 model
54% · cotă corectă 1.85
GG model
56% · cotă corectă 1.79
Sub 2.5: 46% · Peste 2.5: 54% · total goluri în 90 de minute
| Iwaki ↓ / Ventforet K. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,7 | 6,8 | 4,1 | 1,6 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 9,6 | 11,4 | 6,8 | 2,7 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 8,0 | 9,5 | 5,7 | 2,2 | 0,7 | 0,2 |
| 3 | 4,4 | 5,3 | 3,1 | 1,2 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 1,9 | 2,2 | 1,3 | 0,5 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 0,6 | 0,7 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Iwaki, coloane = goluri Ventforet Kofu.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Iwaki. Iwaki primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Ventforet Kofu. Ventforet Kofu primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.18 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 78% în model (cotă corectă 1.28), iar cota 1.28 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 09.05.26 | Iwaki – Ventforet Kofu | 0–1 | 0–1 |
| 14.03.26 | Ventforet Kofu – Iwaki | 0–1 | 0–1 |
| 27.09.25 | Iwaki – Ventforet Kofu | 1–0 | 2–3 |
| 05.04.25 | Ventforet Kofu – Iwaki | 0–0 | 1–0 |
| 16.06.24 | Iwaki – Ventforet Kofu | 1–0 | 1–1 |
| 20.03.24 | Ventforet Kofu – Iwaki | 1–1 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Iwaki – Ventforet Kofu?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 07:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Iwaki – Ventforet Kofu?
Meciul face parte din J2/J3 League (Japonia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Iwaki – Ventforet Kofu?
Cotele 1X2 sunt 1.78 / 3.50 / 4.20. Fără marjă, asta înseamnă 52% pentru Iwaki, 26% egal și 22% pentru Ventforet Kofu, cu Iwaki favorită la cota 1.78.
Câte goluri se așteaptă în Iwaki – Ventforet Kofu?
Modelul nostru estimează 2,86 goluri (1,67 pentru Iwaki, 1,19 pentru Ventforet Kofu). Peste 2.5 goluri are 54%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 1–1.