Inter Milan (F) – Parma (F)
Ultimele 5 / 5: Inter Milan (F) marchează 1.2 și primește 0.4. Parma (F) 0.8 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 67% · Egal 20% · Oaspete 13%
Goluri / meci
1.2 + 0.8
Peste 2.5
1.70 · forma 0% / 40%
GG
Da 2.02 · Nu 1.71
Analiză Inter Milan (F) – Parma (F)
Inter Milan (F) o primește pe Parma (F) duminică, 18 octombrie, ora 19:00 (ora României), în Serie A (F) (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Inter Milan (F) are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 2 goluri primite (1,2 marcate și 0,4 primite în medie). În 0% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Parma (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 5 goluri primite (0,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Inter Milan (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Inter Milan (F) a câștigat 2, Parma (F) a câștigat 0, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 4. Ultima întâlnire, pe 21.08.2026, s-a terminat Parma (F) 0–1 Inter Milan (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.35 / 4.60 / 7.00. După ce scoatem marja (aproximativ 10,1% pe piața asta), rămân 67% pentru Inter Milan (F), 20% pentru egal și 13% pentru Parma (F). Favorită e Inter Milan (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.70 și sub 2.5 la 2.02, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.02 și Nu la 1.71.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 0,60) și cele deduse din cote (2,07 – 0,78) și ajunge la 1,59 goluri estimate pentru Inter Milan (F) și 0,69 pentru Parma (F), adică 2,28 în total. Cu aceste valori, Inter Milan (F) câștigă în 59% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Parma (F) câștigă în 16%. Peste 2.5 goluri are 40%, GG are 40%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 16,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 8 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Inter Milan (F) | Parma (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-1-1 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 2,00 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 2 (0,4) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 0% | 40% |
| % GG | 20% | 20% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 2 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,59 | 0,69 |
| Șanse de victorie (model) | 59% | 16% |
Goluri estimate
1,59 – 0,69 · total 2,28
1X2 model
59% · 25% · 16%
Peste 2.5 model
40% · cotă corectă 2.50
GG model
40% · cotă corectă 2.50
Sub 2.5: 60% · Peste 2.5: 40% · total goluri în 90 de minute
| Inter Milan. ↓ / Parma (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 10,2 | 7,1 | 2,4 | 0,6 | 0,1 | 0,0 |
| 1 | 16,3 | 11,2 | 3,9 | 0,9 | 0,2 | 0,0 |
| 2 | 12,9 | 8,9 | 3,1 | 0,7 | 0,1 | 0,0 |
| 3 | 6,9 | 4,7 | 1,6 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 2,7 | 1,9 | 0,6 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,9 | 0,6 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Inter Milan (F), coloane = goluri Parma (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 1,70 goluri, cotele doar 2,85. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Inter Milan (F) are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.35 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 60% în model (cotă corectă 1.67), iar cota 2.02 e peste ea, deci are valoare. Nu marchează ambele (NG) are 60% în model (cotă corectă 1.67), iar cota 1.71 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–0 (16,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 21.08.26 | Parma (F) – Inter Milan (F) | 0–0 | 0–1 |
| 15.02.26 | Parma (F) – Inter Milan (F) | 1–0 | 2–3 |
| 19.10.25 | Inter Milan (F) – Parma (F) | 0–0 | 0–0 |
| 06.11.24 | Parma (F) – Inter Milan (F) | 0–1 | 2–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Inter Milan (F) – Parma (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 19:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Inter Milan (F) – Parma (F)?
Meciul face parte din Serie A (F) (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Inter Milan (F) – Parma (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.35 / 4.60 / 7.00. Fără marjă, asta înseamnă 67% pentru Inter Milan (F), 20% egal și 13% pentru Parma (F), cu Inter Milan (F) favorită la cota 1.35.
Câte goluri se așteaptă în Inter Milan (F) – Parma (F)?
Modelul nostru estimează 2,28 goluri (1,59 pentru Inter Milan (F), 0,69 pentru Parma (F)). Peste 2.5 goluri are 40%, GG are 40%, iar cel mai probabil scor este 1–0.