IF Boljan – IK Kongahalla
Ultimele 5 / 5: IF Boljan marchează 1.2 și primește 1.4. IK Kongahalla 2.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 42% · Egal 25% · Oaspete 33%
Goluri / meci
1.2 + 2.4
Peste 2.5
1.41 · forma 40% / 80%
GG
Da 1.40 · Nu 2.75
Analiză IF Boljan – IK Kongahalla
IF Boljan o primește pe IK Kongahalla duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Division 2 (Suedia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
IF Boljan are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 7 goluri primite (1,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. IK Kongahalla are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 8 goluri primite (2,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, IK Kongahalla stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 27.03.2026, IK Kongahalla 0–2 IF Boljan. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.17 / 3.60 / 2.70. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 42% pentru IF Boljan, 25% pentru egal și 33% pentru IK Kongahalla. Favorită e IF Boljan. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.41 și sub 2.5 la 2.57, adică 65% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.40 și Nu la 2.75.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,90) și cele deduse din cote (1,76 – 1,57) și ajunge la 1,58 goluri estimate pentru IF Boljan și 1,73 pentru IK Kongahalla, adică 3,31 în total. Cu aceste valori, IF Boljan câștigă în 35% din cazuri, egalul iese în 23%, iar IK Kongahalla câștigă în 42%. Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 65%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,0%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | IF Boljan | IK Kongahalla |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 12 (2,4) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 40% | 80% |
| % GG | 80% | 80% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 1 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,58 | 1,73 |
| Șanse de victorie (model) | 35% | 42% |
Goluri estimate
1,58 – 1,73 · total 3,31
1X2 model
35% · 23% · 42%
Peste 2.5 model
64% · cotă corectă 1.56
GG model
65% · cotă corectă 1.54
Sub 2.5: 36% · Peste 2.5: 64% · total goluri în 90 de minute
| IF Boljan ↓ / IK Kongahal. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,7 | 6,3 | 5,5 | 3,2 | 1,4 | 0,5 |
| 1 | 5,8 | 10,0 | 8,6 | 5,0 | 2,2 | 0,7 |
| 2 | 4,6 | 7,9 | 6,8 | 3,9 | 1,7 | 0,6 |
| 3 | 2,4 | 4,2 | 3,6 | 2,1 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 0,9 | 1,6 | 1,4 | 0,8 | 0,4 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri IF Boljan, coloane = goluri IK Kongahalla.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: IK Kongahalla. IK Kongahalla primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. IF Boljan e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: IF Boljan 35%, egal 23%, IK Kongahalla 42%. Peste 2.5 goluri are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.41 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 65% în model (cotă corectă 1.54), dar cota 1.40 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 27.03.26 | IK Kongahalla – IF Boljan | 0–2 | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe IF Boljan – IK Kongahalla?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă IF Boljan – IK Kongahalla?
Meciul face parte din Division 2 (Suedia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre IF Boljan – IK Kongahalla?
Cotele 1X2 sunt 2.17 / 3.60 / 2.70. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru IF Boljan, 25% egal și 33% pentru IK Kongahalla, cu IF Boljan favorită la cota 2.17.
Câte goluri se așteaptă în IF Boljan – IK Kongahalla?
Modelul nostru estimează 3,31 goluri (1,58 pentru IF Boljan, 1,73 pentru IK Kongahalla). Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 65%, iar cel mai probabil scor este 1–1.