Sâmbătă17 octombrie
Live 19 Pune pont

EstoniaEstonia · Meistriliiga

Harju Laagri – Parnu Vaprus

Harju Laagri
VVVEV
14:30 Duminică, 18 octombrie
Parnu Vaprus
EEÎÎÎ
12.20 X3.65 22.80
1X1.37 X21.58 121.23

Ultimele 5 / 5: Harju Laagri marchează 3.0 și primește 0.2. Parnu Vaprus 1.2 / 2.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 42% · Egal 25% · Oaspete 33%

Goluri / meci

3.0 + 1.2

Peste 2.5

1.45 · forma 40% / 80%

GG

Da 1.43 · Nu 2.62

Analiză Harju Laagri – Parnu Vaprus

Harju Laagri o primește pe Parnu Vaprus duminică, 18 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Meistriliiga (Estonia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Harju Laagri are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 15 goluri marcate și 1 gol primite (3,0 marcate și 0,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Parnu Vaprus are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 13 goluri primite (1,2 marcate și 2,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Harju Laagri stă mai bine, cu o diferență de 2,20 puncte pe meci.

În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, Harju Laagri a câștigat 1, Parnu Vaprus a câștigat 4, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,9 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 7. Ultima întâlnire, pe 09.09.2026, s-a terminat Parnu Vaprus 3–2 Harju Laagri.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.65 / 2.80. După ce scoatem marja (aproximativ 8,6% pe piața asta), rămân 42% pentru Harju Laagri, 25% pentru egal și 33% pentru Parnu Vaprus. Favorită e Harju Laagri. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.45 și sub 2.5 la 2.47, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.43 și Nu la 2.62.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,80 – 0,70) și cele deduse din cote (1,73 – 1,52) și ajunge la 2,27 goluri estimate pentru Harju Laagri și 1,11 pentru Parnu Vaprus, adică 3,38 în total. Cu aceste valori, Harju Laagri câștigă în 64% din cazuri, egalul iese în 19%, iar Parnu Vaprus câștigă în 17%. Peste 2.5 goluri are 66%, GG are 60%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 22 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorHarju LaagriParnu Vaprus
Meciuri analizate55
V-E-Î4-1-00-2-3
Puncte / meci2,600,40
Goluri marcate (medie)15 (3,0)6 (1,2)
Goluri primite (medie)1 (0,2)13 (2,6)
% Peste 2.540%80%
% GG20%60%
Victorii H2H (7 meciuri)14
Goluri estimate (model)2,271,11
Șanse de victorie (model)64%17%

Goluri estimate

2,27 – 1,11 · total 3,38

1X2 model

64% · 19% · 17%

Peste 2.5 model

66% · cotă corectă 1.52

GG model

60% · cotă corectă 1.67

Distribuția golurilor
3%0
12%1
19%2
22%3
19%4
25%5+

Sub 2.5: 34% · Peste 2.5: 66% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Harju Laagri ↓ / Parnu Vaprus →012345
0 3,4 3,8 2,1 0,8 0,2 0,0
1 7,7 8,6 4,8 1,8 0,5 0,1
2 8,8 9,7 5,4 2,0 0,6 0,1
3 6,6 7,4 4,1 1,5 0,4 0,1
4 3,8 4,2 2,3 0,9 0,2 0,1
5 1,7 1,9 1,1 0,4 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Harju Laagri, coloane = goluri Parnu Vaprus.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Parnu Vaprus. Parnu Vaprus primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Harju Laagri are 64% în model (cotă corectă 1.56), iar cota 2.20 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 66% în model (cotă corectă 1.52), iar cota 1.45 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 60% în model (cotă corectă 1.67), dar cota 1.43 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
3.0
Goluri / meci
1.2
0.2
Primite / meci
2.6
80%
Victorii
0%
40%
Peste 2.5
80%
20%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Harju Laagri – Parnu Vaprus?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Harju Laagri – Parnu Vaprus?

Meciul face parte din Meistriliiga (Estonia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Harju Laagri – Parnu Vaprus?

Cotele 1X2 sunt 2.20 / 3.65 / 2.80. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru Harju Laagri, 25% egal și 33% pentru Parnu Vaprus, cu Harju Laagri favorită la cota 2.20.

Câte goluri se așteaptă în Harju Laagri – Parnu Vaprus?

Modelul nostru estimează 3,38 goluri (2,27 pentru Harju Laagri, 1,11 pentru Parnu Vaprus). Peste 2.5 goluri are 66%, GG are 60%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Meistriliiga
17.10
12:30
Nomme United – Nomme Kalju 4.201.64
14.10
16:00
Narva Trans – Kuressaare 0–1
13.10
18:00
Parnu Vaprus – Nomme Kalju 2–2