Fram Reykjavik – IA Akranes
Ultimele 5 / 5: Fram Reykjavik marchează 1.6 și primește 2.2. IA Akranes 2.4 / 2.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 49% · Egal 23% · Oaspete 28%
Goluri / meci
1.6 + 2.4
Peste 2.5
1.23 · forma 100% / 100%
GG
Da 1.28 · Nu 3.35
Analiză Fram Reykjavik – IA Akranes
Fram Reykjavik o primește pe IA Akranes luni, 19 octombrie, ora 22:15 (ora României), în Urvalsdeild (Islanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Fram Reykjavik are un bilanț de 0-3-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 11 goluri primite (1,6 marcate și 2,2 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. IA Akranes are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 11 goluri primite (2,4 marcate și 2,2 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Pe formă, IA Akranes stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Fram Reykjavik a câștigat 2, IA Akranes a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,2 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 6. Ultima întâlnire, pe 29.06.2026, s-a terminat IA Akranes 0–2 Fram Reykjavik.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.87 / 4.00 / 3.30. După ce scoatem marja (aproximativ 8,8% pe piața asta), rămân 49% pentru Fram Reykjavik, 23% pentru egal și 28% pentru IA Akranes. Favorită e Fram Reykjavik. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.23 și sub 2.5 la 3.35, adică 73% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.28 și Nu la 3.35.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,90 – 2,30) și cele deduse din cote (2,17 – 1,63) și ajunge la 2,04 goluri estimate pentru Fram Reykjavik și 1,96 pentru IA Akranes, adică 4,00 în total. Cu aceste valori, Fram Reykjavik câștigă în 41% din cazuri, egalul iese în 21%, iar IA Akranes câștigă în 38%. Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 75%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 7,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 8 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Fram Reykjavik | IA Akranes |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-3-2 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 0,60 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 12 (2,4) |
| Goluri primite (medie) | 11 (2,2) | 11 (2,2) |
| % Peste 2.5 | 100% | 100% |
| % GG | 100% | 100% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 2 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 2,04 | 1,96 |
| Șanse de victorie (model) | 41% | 38% |
Goluri estimate
2,04 – 1,96 · total 4,00
1X2 model
41% · 21% · 38%
Peste 2.5 model
76% · cotă corectă 1.32
GG model
75% · cotă corectă 1.33
Sub 2.5: 24% · Peste 2.5: 76% · total goluri în 90 de minute
| Fram Reykja. ↓ / IA Akranes → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,8 | 3,6 | 3,5 | 2,3 | 1,1 | 0,4 |
| 1 | 3,7 | 7,3 | 7,2 | 4,7 | 2,3 | 0,9 |
| 2 | 3,8 | 7,5 | 7,3 | 4,8 | 2,3 | 0,9 |
| 3 | 2,6 | 5,1 | 5,0 | 3,3 | 1,6 | 0,6 |
| 4 | 1,3 | 2,6 | 2,5 | 1,7 | 0,8 | 0,3 |
| 5 | 0,5 | 1,1 | 1,0 | 0,7 | 0,3 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Fram Reykjavik, coloane = goluri IA Akranes.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Fram Reykjavik. Fram Reykjavik primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: IA Akranes. IA Akranes primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Fram Reykjavik e favorită la case, dar a câștigat doar 0 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,2 goluri, față de 4,00 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Fram Reykjavik 41%, egal 21%, IA Akranes 38%. Peste 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 75% în model (cotă corectă 1.33), iar cota 1.28 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 2–1 (7,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 29.06.26 | IA Akranes – Fram Reykjavik | 0–2 | 0–2 |
| 12.04.26 | Fram Reykjavik – IA Akranes | 0–0 | 3–3 |
| 05.07.25 | IA Akranes – Fram Reykjavik | 0–1 | 0–1 |
| 06.04.25 | Fram Reykjavik – IA Akranes | 0–1 | 0–1 |
| 12.08.24 | IA Akranes – Fram Reykjavik | 0–0 | 1–0 |
| 21.05.24 | Fram Reykjavik – IA Akranes | 0–0 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Fram Reykjavik – IA Akranes?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 22:15, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Fram Reykjavik – IA Akranes?
Meciul face parte din Urvalsdeild (Islanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Fram Reykjavik – IA Akranes?
Cotele 1X2 sunt 1.87 / 4.00 / 3.30. Fără marjă, asta înseamnă 49% pentru Fram Reykjavik, 23% egal și 28% pentru IA Akranes, cu Fram Reykjavik favorită la cota 1.87.
Câte goluri se așteaptă în Fram Reykjavik – IA Akranes?
Modelul nostru estimează 4,00 goluri (2,04 pentru Fram Reykjavik, 1,96 pentru IA Akranes). Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 75%, iar cel mai probabil scor este 2–1.