FK Skopje – KF Shkendija
Ultimele 5 / 5: FK Skopje marchează 0.6 și primește 1.2. KF Shkendija 1.6 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 11% · Egal 19% · Oaspete 70%
Goluri / meci
0.6 + 1.6
Peste 2.5
— · forma 40% / 60%
GG
—
Analiză FK Skopje – KF Shkendija
FK Skopje o primește pe KF Shkendija duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în 1.MFL (Macedonia de Nord). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
FK Skopje are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 6 goluri primite (0,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. KF Shkendija are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 8 goluri primite (1,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 26.07.2026, KF Shkendija 3–0 FK Skopje. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 7.90 / 4.70 / 1.29. După ce scoatem marja (aproximativ 11,5% pe piața asta), rămân 11% pentru FK Skopje, 19% pentru egal și 70% pentru KF Shkendija. Favorită e KF Shkendija.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,10 goluri estimate pentru FK Skopje și 1,40 pentru KF Shkendija, adică 2,50 în total. Cu aceste valori, FK Skopje câștigă în 29% din cazuri, egalul iese în 27%, iar KF Shkendija câștigă în 44%. Peste 2.5 goluri are 45%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 18 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | FK Skopje | KF Shkendija |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-0-4 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 0,60 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 40% | 60% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,10 | 1,40 |
| Șanse de victorie (model) | 29% | 44% |
Goluri estimate
1,10 – 1,40 · total 2,50
1X2 model
29% · 27% · 44%
Peste 2.5 model
45% · cotă corectă 2.22
GG model
50% · cotă corectă 2.00
Sub 2.5: 55% · Peste 2.5: 45% · total goluri în 90 de minute
| FK Skopje ↓ / KF Shkendija → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,2 | 11,5 | 8,0 | 3,8 | 1,3 | 0,4 |
| 1 | 9,0 | 12,6 | 8,8 | 4,1 | 1,4 | 0,4 |
| 2 | 5,0 | 7,0 | 4,9 | 2,3 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 1,8 | 2,5 | 1,8 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 0,5 | 0,7 | 0,5 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FK Skopje, coloane = goluri KF Shkendija.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: KF Shkendija. KF Shkendija primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. KF Shkendija e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.03 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82). Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 26.07.26 | KF Shkendija – FK Skopje | 1–0 | 3–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe FK Skopje – KF Shkendija?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FK Skopje – KF Shkendija?
Meciul face parte din 1.MFL (Macedonia de Nord). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre FK Skopje – KF Shkendija?
Cotele 1X2 sunt 7.90 / 4.70 / 1.29. Fără marjă, asta înseamnă 11% pentru FK Skopje, 19% egal și 70% pentru KF Shkendija, cu KF Shkendija favorită la cota 1.29.
Câte goluri se așteaptă în FK Skopje – KF Shkendija?
Modelul nostru estimează 2,50 goluri (1,10 pentru FK Skopje, 1,40 pentru KF Shkendija). Peste 2.5 goluri are 45%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 1–1.