Algeria
FC Bejaia (F) – MC Oran (F)
Ultimele 5 / 5: FC Bejaia (F) marchează 1.0 și primește 1.2. MC Oran (F) 3.4 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 34% · Egal 25% · Oaspete 41%
Goluri / meci
1.0 + 3.4
Peste 2.5
1.51 · forma 40% / 80%
GG
Da 1.50 · Nu 2.42
Analiză FC Bejaia (F) – MC Oran (F)
FC Bejaia (F) – MC Oran (F) se joacă acum, în Algeria, cu start sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:30. Mai jos e analiza de dinainte de meci: forma recentă, întâlnirile directe, ce spun cotele și un model Poisson care estimează golurile și scorurile probabile.
FC Bejaia (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. MC Oran (F) are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 17 goluri marcate și 6 goluri primite (3,4 marcate și 1,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 0% au înscris ambele echipe. Pe formă, MC Oran (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.65 / 3.65 / 2.17. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 34% pentru FC Bejaia (F), 25% pentru egal și 41% pentru MC Oran (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.51 și sub 2.5 la 2.32, adică 61% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.50 și Nu la 2.42.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 2,30) și cele deduse din cote (1,48 – 1,65) și ajunge la 1,29 goluri estimate pentru FC Bejaia (F) și 1,98 pentru MC Oran (F), adică 3,27 în total. Cu aceste valori, FC Bejaia (F) câștigă în 25% din cazuri, egalul iese în 22%, iar MC Oran (F) câștigă în 53%. Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | FC Bejaia (F) | MC Oran (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 17 (3,4) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 80% |
| % GG | 40% | 0% |
| Goluri estimate (model) | 1,29 | 1,98 |
| Șanse de victorie (model) | 25% | 53% |
Goluri estimate
1,29 – 1,98 · total 3,27
1X2 model
25% · 22% · 53%
Peste 2.5 model
63% · cotă corectă 1.59
GG model
62% · cotă corectă 1.61
Sub 2.5: 37% · Peste 2.5: 63% · total goluri în 90 de minute
| FC Bejaia (. ↓ / MC Oran (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,8 | 7,5 | 7,5 | 4,9 | 2,4 | 1,0 |
| 1 | 4,9 | 9,7 | 9,6 | 6,3 | 3,1 | 1,2 |
| 2 | 3,2 | 6,3 | 6,2 | 4,1 | 2,0 | 0,8 |
| 3 | 1,4 | 2,7 | 2,7 | 1,8 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 0,4 | 0,9 | 0,9 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FC Bejaia (F), coloane = goluri MC Oran (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie MC Oran (F) are 53% în model (cotă corectă 1.89), iar cota 2.17 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.51 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.50 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Ponturi pe meci
0Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe FC Bejaia (F) – MC Oran (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FC Bejaia (F) – MC Oran (F)?
Meciul face parte din Algeria. Pe pagina competiției găsești restul meciurilor.
Ce spun cotele despre FC Bejaia (F) – MC Oran (F)?
Cotele 1X2 sunt 2.65 / 3.65 / 2.17. Fără marjă, asta înseamnă 34% pentru FC Bejaia (F), 25% egal și 41% pentru MC Oran (F), deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în FC Bejaia (F) – MC Oran (F)?
Modelul nostru estimează 3,27 goluri (1,29 pentru FC Bejaia (F), 1,98 pentru MC Oran (F)). Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 1–1.