FC Bacau – Gloria Bistrita
Ultimele 5 / 5: FC Bacau marchează 2.0 și primește 1.2. Gloria Bistrita 1.4 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 49% · Egal 27% · Oaspete 24%
Goluri / meci
2.0 + 1.4
Peste 2.5
1.90 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.77 · Nu 1.95
Analiză FC Bacau – Gloria Bistrita
FC Bacau o primește pe Gloria Bistrita duminică, 18 octombrie, ora 13:30 (ora României), în Liga 2 (Romania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
FC Bacau are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 6 goluri primite (2,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Gloria Bistrita are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 7 goluri primite (1,4 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 28.02.2026, FC Bacau 1–1 Gloria Bistrita. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.90 / 3.50 / 3.90. După ce scoatem marja (aproximativ 6,8% pe piața asta), rămân 49% pentru FC Bacau, 27% pentru egal și 24% pentru Gloria Bistrita. Favorită e FC Bacau. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.90 și sub 2.5 la 1.85, adică 49% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.77 și Nu la 1.95.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 1,30) și cele deduse din cote (1,60 – 1,05) și ajunge la 1,65 goluri estimate pentru FC Bacau și 1,17 pentru Gloria Bistrita, adică 2,82 în total. Cu aceste valori, FC Bacau câștigă în 49% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Gloria Bistrita câștigă în 27%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,5%.
| Indicator | FC Bacau | Gloria Bistrita |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 10 (2,0) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,65 | 1,17 |
| Șanse de victorie (model) | 49% | 27% |
Goluri estimate
1,65 – 1,17 · total 2,82
1X2 model
49% · 24% · 27%
Peste 2.5 model
53% · cotă corectă 1.89
GG model
56% · cotă corectă 1.79
Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute
| FC Bacau ↓ / Gloria Bist. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,0 | 7,0 | 4,1 | 1,6 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 9,8 | 11,5 | 6,7 | 2,6 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 8,1 | 9,5 | 5,6 | 2,2 | 0,6 | 0,1 |
| 3 | 4,5 | 5,2 | 3,1 | 1,2 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 1,8 | 2,2 | 1,3 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,6 | 0,7 | 0,4 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FC Bacau, coloane = goluri Gloria Bistrita.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), iar cota 1.28 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 28.02.26 | FC Bacau – Gloria Bistrita | 1–1 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe FC Bacau – Gloria Bistrita?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 13:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FC Bacau – Gloria Bistrita?
Meciul face parte din Liga 2 (Romania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre FC Bacau – Gloria Bistrita?
Cotele 1X2 sunt 1.90 / 3.50 / 3.90. Fără marjă, asta înseamnă 49% pentru FC Bacau, 27% egal și 24% pentru Gloria Bistrita, cu FC Bacau favorită la cota 1.90.
Câte goluri se așteaptă în FC Bacau – Gloria Bistrita?
Modelul nostru estimează 2,82 goluri (1,65 pentru FC Bacau, 1,17 pentru Gloria Bistrita). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 1–1.