Sâmbătă17 octombrie
Live 19 Pune pont

Turcia Am.Turcia Am. · 2. Lig

Erbaaspor – Corluspor 1947

Erbaaspor
ÎÎÎVV
14:30 Duminică, 18 octombrie
Corluspor 1947
ÎVÎVE
13.05 X3.30 22.10
1X1.58 X21.28 121.24

Ultimele 5 / 5: Erbaaspor marchează 2.0 și primește 2.2. Corluspor 1947 1.6 / 1.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 30% · Egal 27% · Oaspete 43%

Goluri / meci

2.0 + 1.6

Peste 2.5

1.80 · forma 100% / 60%

GG

Da 1.66 · Nu 2.10

Analiză Erbaaspor – Corluspor 1947

Erbaaspor o primește pe Corluspor 1947 duminică, 18 octombrie, ora 14:30 (ora României), în 2. Lig (Turcia Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Erbaaspor are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 11 goluri primite (2,0 marcate și 2,2 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Corluspor 1947 are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 8 goluri primite (1,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.05 / 3.30 / 2.10. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 30% pentru Erbaaspor, 27% pentru egal și 43% pentru Corluspor 1947. Favorită e Corluspor 1947. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.80 și sub 2.5 la 1.90, adică 51% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.66 și Nu la 2.10.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,90) și cele deduse din cote (1,22 – 1,51) și ajunge la 1,51 goluri estimate pentru Erbaaspor și 1,71 pentru Corluspor 1947, adică 3,22 în total. Cu aceste valori, Erbaaspor câștigă în 34% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Corluspor 1947 câștigă în 43%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,3%.

Statistici-cheie
IndicatorErbaasporCorluspor 1947
Meciuri analizate55
V-E-Î2-0-32-1-2
Puncte / meci1,201,40
Goluri marcate (medie)10 (2,0)8 (1,6)
Goluri primite (medie)11 (2,2)8 (1,6)
% Peste 2.5100%60%
% GG80%60%
Goluri estimate (model)1,511,71
Șanse de victorie (model)34%43%

Goluri estimate

1,51 – 1,71 · total 3,22

1X2 model

34% · 23% · 43%

Peste 2.5 model

62% · cotă corectă 1.61

GG model

64% · cotă corectă 1.56

Distribuția golurilor
4%0
13%1
21%2
22%3
18%4
22%5+

Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Erbaaspor ↓ / Corluspor 1. →012345
0 4,0 6,8 5,8 3,3 1,4 0,5
1 6,0 10,3 8,8 5,0 2,1 0,7
2 4,6 7,8 6,7 3,8 1,6 0,6
3 2,3 3,9 3,4 1,9 0,8 0,3
4 0,9 1,5 1,3 0,7 0,3 0,1
5 0,3 0,4 0,4 0,2 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Erbaaspor, coloane = goluri Corluspor 1947.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Erbaaspor. Erbaaspor primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Corluspor 1947. Corluspor 1947 primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,70 goluri, cotele doar 2,73. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Erbaaspor 34%, egal 23%, Corluspor 1947 43%. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.80 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), iar cota 1.66 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
1.6
2.2
Primite / meci
1.6
40%
Victorii
40%
100%
Peste 2.5
60%
80%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Erbaaspor – Corluspor 1947?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Erbaaspor – Corluspor 1947?

Meciul face parte din 2. Lig (Turcia Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Erbaaspor – Corluspor 1947?

Cotele 1X2 sunt 3.05 / 3.30 / 2.10. Fără marjă, asta înseamnă 30% pentru Erbaaspor, 27% egal și 43% pentru Corluspor 1947, cu Corluspor 1947 favorită la cota 2.10.

Câte goluri se așteaptă în Erbaaspor – Corluspor 1947?

Modelul nostru estimează 3,22 goluri (1,51 pentru Erbaaspor, 1,71 pentru Corluspor 1947). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din 2. Lig
17.10
14:00
1461 Trabzon FK – Inegolspor 1.823.65
17.10
19:00
Sanliurfaspor – Hatayspor 1.219.30
17.10
19:00
Menemenspor – Guzide Gebze Spor 3.152.05
17.10
19:00
Fethiyespor – Ankaragucu 3.601.88