Dundee FC – Rangers
Ultimele 5 / 5: Dundee FC marchează 1.4 și primește 1.4. Rangers 1.8 / 0.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 14% · Egal 19% · Oaspete 68%
Goluri / meci
1.4 + 1.8
Peste 2.5
1.52 · forma 80% / 40%
GG
Da 1.74 · Nu 2.02
Analiză Dundee FC – Rangers
Dundee FC o primește pe Rangers sâmbătă, 17 octombrie, ora 22:00 (ora României), în Premiership (Scotia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Dundee FC are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 7 goluri primite (1,4 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Rangers are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 1 gol primite (1,8 marcate și 0,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Rangers stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Dundee FC a câștigat 0, Rangers a câștigat 6, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 8. Ultima întâlnire, pe 25.01.2026, s-a terminat Rangers 3–0 Dundee FC.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 6.90 / 5.10 / 1.40. După ce scoatem marja (aproximativ 5,5% pe piața asta), rămân 14% pentru Dundee FC, 19% pentru egal și 68% pentru Rangers. Favorită e Rangers. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.52 și sub 2.5 la 2.55, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.74 și Nu la 2.02.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,80 – 1,60) și cele deduse din cote (0,94 – 2,29) și ajunge la 0,87 goluri estimate pentru Dundee FC și 1,95 pentru Rangers, adică 2,82 în total. Cu aceste valori, Dundee FC câștigă în 16% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Rangers câștigă în 63%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 11,6%.
| Indicator | Dundee FC | Rangers |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 5-0-0 |
| Puncte / meci | 1,40 | 3,00 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 1 (0,2) |
| % Peste 2.5 | 80% | 40% |
| % GG | 100% | 20% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 0 | 6 |
| Goluri estimate (model) | 0,87 | 1,95 |
| Șanse de victorie (model) | 16% | 63% |
Goluri estimate
0,87 – 1,95 · total 2,82
1X2 model
16% · 21% · 63%
Peste 2.5 model
53% · cotă corectă 1.89
GG model
50% · cotă corectă 2.00
Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute
| Dundee FC ↓ / Rangers → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,0 | 11,6 | 11,3 | 7,4 | 3,6 | 1,4 |
| 1 | 5,2 | 10,1 | 9,9 | 6,4 | 3,1 | 1,2 |
| 2 | 2,3 | 4,4 | 4,3 | 2,8 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 0,7 | 1,3 | 1,2 | 0,8 | 0,4 | 0,2 |
| 4 | 0,1 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Dundee FC, coloane = goluri Rangers.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,40 goluri, cotele doar 3,23. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Rangers are 63% în model (cotă corectă 1.59), dar cota 1.40 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), dar cota 1.16 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–1 (11,6%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 25.01.26 | Rangers – Dundee FC | 0–0 | 3–0 |
| 09.11.25 | Dundee FC – Rangers | 0–2 | 0–3 |
| 09.08.25 | Rangers – Dundee FC | 0–0 | 1–1 |
| 29.03.25 | Dundee FC – Rangers | 2–1 | 3–4 |
| 09.01.25 | Dundee FC – Rangers | 1–1 | 1–1 |
| 21.12.24 | Rangers – Dundee FC | 0–0 | 1–0 |
| 21.09.24 | Rangers – Dundee FC | 1–0 | 3–0 |
| 14.05.24 | Rangers – Dundee FC | 1–2 | 5–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Dundee FC – Rangers?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 22:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Dundee FC – Rangers?
Meciul face parte din Premiership (Scotia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Dundee FC – Rangers?
Cotele 1X2 sunt 6.90 / 5.10 / 1.40. Fără marjă, asta înseamnă 14% pentru Dundee FC, 19% egal și 68% pentru Rangers, cu Rangers favorită la cota 1.40.
Câte goluri se așteaptă în Dundee FC – Rangers?
Modelul nostru estimează 2,82 goluri (0,87 pentru Dundee FC, 1,95 pentru Rangers). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 0–1.