Braga – Gil Vicente
Ultimele 5 / 5: Braga marchează 0.6 și primește 1.6. Gil Vicente 1.0 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 60% · Egal 24% · Oaspete 17%
Goluri / meci
0.6 + 1.0
Peste 2.5
2.05 · forma 60% / 40%
GG
Da 2.07 · Nu 1.70
Analiză Braga – Gil Vicente
Braga o primește pe Gil Vicente luni, 19 octombrie, ora 22:15 (ora României), în Primeira Liga (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Braga are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 8 goluri primite (0,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Gil Vicente are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 7 goluri primite (1,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Braga a câștigat 2, Gil Vicente a câștigat 2, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 14.02.2026, s-a terminat Gil Vicente 2–1 Braga.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.60 / 4.00 / 5.75. După ce scoatem marja (aproximativ 4,9% pe piața asta), rămân 60% pentru Braga, 24% pentru egal și 17% pentru Gil Vicente. Favorită e Braga. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.05 și sub 2.5 la 1.78, adică 46% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.07 și Nu la 1.70.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,30) și cele deduse din cote (1,74 – 0,80) și ajunge la 1,37 goluri estimate pentru Braga și 1,05 pentru Gil Vicente, adică 2,42 în total. Cu aceste valori, Braga câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Gil Vicente câștigă în 29%. Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,8%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 16 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Braga | Gil Vicente |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 8 (1,6) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 40% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 2 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,37 | 1,05 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 29% |
Goluri estimate
1,37 – 1,05 · total 2,42
1X2 model
44% · 27% · 29%
Peste 2.5 model
44% · cotă corectă 2.27
GG model
48% · cotă corectă 2.08
Sub 2.5: 56% · Peste 2.5: 44% · total goluri în 90 de minute
| Braga ↓ / Gil Vicente → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,9 | 9,3 | 4,9 | 1,7 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 12,2 | 12,8 | 6,7 | 2,4 | 0,6 | 0,1 |
| 2 | 8,3 | 8,8 | 4,6 | 1,6 | 0,4 | 0,1 |
| 3 | 3,8 | 4,0 | 2,1 | 0,7 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 1,3 | 1,4 | 0,7 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,4 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Braga, coloane = goluri Gil Vicente.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Braga. Braga primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Braga e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.14 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 1.78 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 14.02.26 | Gil Vicente – Braga | 0–1 | 2–1 |
| 14.09.25 | Braga – Gil Vicente | 0–1 | 0–1 |
| 09.02.25 | Braga – Gil Vicente | 1–0 | 2–0 |
| 01.09.24 | Gil Vicente – Braga | 0–0 | 0–0 |
| 16.03.24 | Braga – Gil Vicente | 1–0 | 2–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Braga – Gil Vicente?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 22:15, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Braga – Gil Vicente?
Meciul face parte din Primeira Liga (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Braga – Gil Vicente?
Cotele 1X2 sunt 1.60 / 4.00 / 5.75. Fără marjă, asta înseamnă 60% pentru Braga, 24% egal și 17% pentru Gil Vicente, cu Braga favorită la cota 1.60.
Câte goluri se așteaptă în Braga – Gil Vicente?
Modelul nostru estimează 2,42 goluri (1,37 pentru Braga, 1,05 pentru Gil Vicente). Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor este 1–1.