Arenas Getxo – Merida AD
Ultimele 5 / 5: Arenas Getxo marchează 0.6 și primește 2.6. Merida AD 2.0 / 2.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 34% · Egal 27% · Oaspete 39%
Goluri / meci
0.6 + 2.0
Peste 2.5
1.72 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.60 · Nu 2.20
Analiză Arenas Getxo – Merida AD
Arenas Getxo o primește pe Merida AD duminică, 18 octombrie, ora 13:00 (ora României), în Primera Federacion (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Arenas Getxo are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 13 goluri primite (0,6 marcate și 2,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Merida AD are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 11 goluri primite (2,0 marcate și 2,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Merida AD stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Arenas Getxo a câștigat 1, Merida AD a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 0 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 24.04.2026, s-a terminat Arenas Getxo 2–0 Merida AD.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.70 / 3.35 / 2.37. După ce scoatem marja (aproximativ 9,1% pe piața asta), rămân 34% pentru Arenas Getxo, 27% pentru egal și 39% pentru Merida AD. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.72 și sub 2.5 la 2.00, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.60 și Nu la 2.20.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 2,30) și cele deduse din cote (1,36 – 1,47) și ajunge la 1,38 goluri estimate pentru Arenas Getxo și 1,88 pentru Merida AD, adică 3,26 în total. Cu aceste valori, Arenas Getxo câștigă în 28% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Merida AD câștigă în 49%. Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,0%.
| Indicator | Arenas Getxo | Merida AD |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-1-4 | 2-0-3 |
| Puncte / meci | 0,20 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 10 (2,0) |
| Goluri primite (medie) | 13 (2,6) | 11 (2,2) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,38 | 1,88 |
| Șanse de victorie (model) | 28% | 49% |
Goluri estimate
1,38 – 1,88 · total 3,26
1X2 model
28% · 23% · 49%
Peste 2.5 model
63% · cotă corectă 1.59
GG model
63% · cotă corectă 1.59
Sub 2.5: 37% · Peste 2.5: 63% · total goluri în 90 de minute
| Arenas Getxo ↓ / Merida AD → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,8 | 7,2 | 6,8 | 4,3 | 2,0 | 0,8 |
| 1 | 5,3 | 10,0 | 9,4 | 5,9 | 2,8 | 1,0 |
| 2 | 3,7 | 6,9 | 6,5 | 4,0 | 1,9 | 0,7 |
| 3 | 1,7 | 3,2 | 3,0 | 1,9 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 0,6 | 1,1 | 1,0 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Arenas Getxo, coloane = goluri Merida AD.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Arenas Getxo. Arenas Getxo primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Merida AD. Merida AD primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,70 goluri, cotele doar 2,83. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 72% în model (cotă corectă 1.39), iar cota 1.39 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.72 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.60 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 24.04.26 | Arenas Getxo – Merida AD | 0–0 | 2–0 |
| 05.10.25 | Merida AD – Arenas Getxo | 3–0 | 3–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Arenas Getxo – Merida AD?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 13:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Arenas Getxo – Merida AD?
Meciul face parte din Primera Federacion (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Arenas Getxo – Merida AD?
Cotele 1X2 sunt 2.70 / 3.35 / 2.37. Fără marjă, asta înseamnă 34% pentru Arenas Getxo, 27% egal și 39% pentru Merida AD, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Arenas Getxo – Merida AD?
Modelul nostru estimează 3,26 goluri (1,38 pentru Arenas Getxo, 1,88 pentru Merida AD). Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor este 1–1.