Zanaco – Napsa Stars
Ultimele 5 / 5: Zanaco marchează 1.2 și primește 1.0. Napsa Stars 0.8 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 33% · Oaspete 27%
Goluri / meci
1.2 + 0.8
Peste 2.5
2.90 · forma 20% / 20%
GG
Da 2.37 · Nu 1.52
Analiză Zanaco – Napsa Stars
Zanaco o primește pe Napsa Stars sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Super League (Zambia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Zanaco are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Napsa Stars are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 3 goluri primite (0,8 marcate și 0,6 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Zanaco stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Zanaco a câștigat 0, Napsa Stars a câștigat 5, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 0 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 5. Ultima întâlnire, pe 11.09.2026, s-a terminat Zanaco 0–2 Napsa Stars.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.30 / 2.70 / 3.30. După ce scoatem marja (aproximativ 10,8% pe piața asta), rămân 39% pentru Zanaco, 33% pentru egal și 27% pentru Napsa Stars. Favorită e Zanaco. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.90 și sub 2.5 la 1.32, adică 31% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.37 și Nu la 1.52.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,90 – 0,90) și cele deduse din cote (1,09 – 0,87) și ajunge la 1,00 goluri estimate pentru Zanaco și 0,88 pentru Napsa Stars, adică 1,88 în total. Cu aceste valori, Zanaco câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 32%, iar Napsa Stars câștigă în 31%. Peste 2.5 goluri are 29%, GG are 37%, iar cel mai probabil scor exact este 0–0, cu 15,3%.
| Indicator | Zanaco | Napsa Stars |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 1-3-1 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 20% |
| % GG | 20% | 40% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 0 | 5 |
| Goluri estimate (model) | 1,00 | 0,88 |
| Șanse de victorie (model) | 37% | 31% |
Goluri estimate
1,00 – 0,88 · total 1,88
1X2 model
37% · 32% · 31%
Peste 2.5 model
29% · cotă corectă 3.45
GG model
37% · cotă corectă 2.70
Sub 2.5: 71% · Peste 2.5: 29% · total goluri în 90 de minute
| Zanaco ↓ / Napsa Stars → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 15,3 | 13,4 | 5,9 | 1,7 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 15,3 | 13,4 | 5,9 | 1,7 | 0,4 | 0,1 |
| 2 | 7,6 | 6,7 | 3,0 | 0,9 | 0,2 | 0,0 |
| 3 | 2,5 | 2,2 | 1,0 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 0,6 | 0,6 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Zanaco, coloane = goluri Napsa Stars.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 32% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.24 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.32 e sub ea, deci plătește prea puțin. Nu marchează ambele (NG) are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.52 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 0–0 (15,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 11.09.26 | Zanaco – Napsa Stars | 0–1 | 0–2 |
| 12.05.26 | Napsa Stars – Zanaco | 1–0 | 2–0 |
| 15.01.26 | Zanaco – Napsa Stars | 0–2 | 0–2 |
| 13.03.25 | Napsa Stars – Zanaco | — | 1–0 |
| 09.11.24 | Zanaco – Napsa Stars | — | 0–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Zanaco – Napsa Stars?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Zanaco – Napsa Stars?
Meciul face parte din Super League (Zambia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Zanaco – Napsa Stars?
Cotele 1X2 sunt 2.30 / 2.70 / 3.30. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Zanaco, 33% egal și 27% pentru Napsa Stars, cu Zanaco favorită la cota 2.30.
Câte goluri se așteaptă în Zanaco – Napsa Stars?
Modelul nostru estimează 1,88 goluri (1,00 pentru Zanaco, 0,88 pentru Napsa Stars). Peste 2.5 goluri are 29%, GG are 37%, iar cel mai probabil scor este 0–0.