Sâmbătă17 octombrie
Live 250 Pune pont

ElvetiaElvetia · Super League (F)

Yverdon (F) – Rapperswil-Jona (F)

Yverdon (F)
VEVÎE
15:30 Duminică, 18 octombrie
Rapperswil-Jona (F)
VEÎÎÎ
11.78 X3.85 23.45
1X1.22 X21.82 121.18

Ultimele 5 / 5: Yverdon (F) marchează 2.6 și primește 2.0. Rapperswil-Jona (F) 2.0 / 2.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 51% · Egal 23% · Oaspete 26%

Goluri / meci

2.6 + 2.0

Peste 2.5

1.45 · forma 80% / 80%

GG

Da 1.47 · Nu 2.50

Analiză Yverdon (F) – Rapperswil-Jona (F)

Yverdon (F) o primește pe Rapperswil-Jona (F) duminică, 18 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Super League (F) (Elvetia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Yverdon (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 10 goluri primite (2,6 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Rapperswil-Jona (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 12 goluri primite (2,0 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Yverdon (F) stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Yverdon (F) a câștigat 0, Rapperswil-Jona (F) a câștigat 0, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 2. Ultima întâlnire, pe 03.05.2025, s-a terminat Yverdon (F) 1–1 Rapperswil-Jona (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.78 / 3.85 / 3.45. După ce scoatem marja (aproximativ 11,1% pe piața asta), rămân 51% pentru Yverdon (F), 23% pentru egal și 26% pentru Rapperswil-Jona (F). Favorită e Yverdon (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.45 și sub 2.5 la 2.47, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.47 și Nu la 2.50.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,50 – 2,00) și cele deduse din cote (1,92 – 1,33) și ajunge la 2,21 goluri estimate pentru Yverdon (F) și 1,67 pentru Rapperswil-Jona (F), adică 3,88 în total. Cu aceste valori, Yverdon (F) câștigă în 50% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Rapperswil-Jona (F) câștigă în 29%. Peste 2.5 goluri are 74%, GG are 72%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,4%.

Statistici-cheie
IndicatorYverdon (F)Rapperswil-Jona (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î2-2-11-1-3
Puncte / meci1,600,80
Goluri marcate (medie)13 (2,6)10 (2,0)
Goluri primite (medie)10 (2,0)12 (2,4)
% Peste 2.580%80%
% GG100%80%
Victorii H2H (2 meciuri)00
Goluri estimate (model)2,211,67
Șanse de victorie (model)50%29%

Goluri estimate

2,21 – 1,67 · total 3,88

1X2 model

50% · 21% · 29%

Peste 2.5 model

74% · cotă corectă 1.35

GG model

72% · cotă corectă 1.39

Distribuția golurilor
2%0
8%1
16%2
20%3
19%4
35%5+

Sub 2.5: 26% · Peste 2.5: 74% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Yverdon (F) ↓ / Rapperswil-. →012345
0 2,1 3,4 2,9 1,6 0,7 0,2
1 4,6 7,6 6,4 3,5 1,5 0,5
2 5,0 8,4 7,0 3,9 1,6 0,5
3 3,7 6,2 5,2 2,9 1,2 0,4
4 2,1 3,4 2,9 1,6 0,7 0,2
5 0,9 1,5 1,3 0,7 0,3 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Yverdon (F), coloane = goluri Rapperswil-Jona (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Yverdon (F). Yverdon (F) primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Rapperswil-Jona (F). Rapperswil-Jona (F) primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,50 goluri, cotele doar 3,25. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Yverdon (F) are 50% în model (cotă corectă 2.00), dar cota 1.78 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.45 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 72% în model (cotă corectă 1.39), iar cota 1.47 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.6
Goluri / meci
2.0
2.0
Primite / meci
2.4
40%
Victorii
20%
80%
Peste 2.5
80%
100%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Yverdon (F) – Rapperswil-Jona (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Yverdon (F) – Rapperswil-Jona (F)?

Meciul face parte din Super League (F) (Elvetia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Yverdon (F) – Rapperswil-Jona (F)?

Cotele 1X2 sunt 1.78 / 3.85 / 3.45. Fără marjă, asta înseamnă 51% pentru Yverdon (F), 23% egal și 26% pentru Rapperswil-Jona (F), cu Yverdon (F) favorită la cota 1.78.

Câte goluri se așteaptă în Yverdon (F) – Rapperswil-Jona (F)?

Modelul nostru estimează 3,88 goluri (2,21 pentru Yverdon (F), 1,67 pentru Rapperswil-Jona (F)). Peste 2.5 goluri are 74%, GG are 72%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Super League (F)
16.10
20:00
Servette (F) – Luzern (F) 4–1
03.10
19:00
Yverdon (F) – Basel (F) 3–2
18.09
20:30
Servette (F) – Zurich (F) 0–0