Sâmbătă17 octombrie
Live 56 Pune pont

CAF - Cupa Confederatiilor

Tusker FC – Singida Black Stars

Tusker FC
VVEVV
15:00 Duminică, 18 octombrie
Singida Black Stars
ÎEVÎV
13.80 X2.95 22.05
1X1.66 X21.21 121.33

Ultimele 5 / 5: Tusker FC marchează 2.0 și primește 0.6. Singida Black Stars 2.4 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 24% · Egal 31% · Oaspete 45%

Goluri / meci

2.0 + 2.4

Peste 2.5

2.50 · forma 40% / 60%

GG

Da 2.17 · Nu 1.62

Analiză Tusker FC – Singida Black Stars

Tusker FC o primește pe Singida Black Stars duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în CAF - Cupa Confederatiilor. Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Tusker FC are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 3 goluri primite (2,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Singida Black Stars are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 5 goluri primite (2,4 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Tusker FC stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.80 / 2.95 / 2.05. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 24% pentru Tusker FC, 31% pentru egal și 45% pentru Singida Black Stars. Favorită e Singida Black Stars. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.50 și sub 2.5 la 1.44, adică 37% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.17 și Nu la 1.62.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 1,50) și cele deduse din cote (0,87 – 1,28) și ajunge la 1,19 goluri estimate pentru Tusker FC și 1,39 pentru Singida Black Stars, adică 2,58 în total. Cu aceste valori, Tusker FC câștigă în 32% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Singida Black Stars câștigă în 42%. Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 8 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorTusker FCSingida Black Stars
Meciuri analizate55
V-E-Î4-1-02-1-2
Puncte / meci2,601,40
Goluri marcate (medie)10 (2,0)12 (2,4)
Goluri primite (medie)3 (0,6)5 (1,0)
% Peste 2.540%60%
% GG40%60%
Goluri estimate (model)1,191,39
Șanse de victorie (model)32%42%

Goluri estimate

1,19 – 1,39 · total 2,58

1X2 model

32% · 26% · 42%

Peste 2.5 model

48% · cotă corectă 2.08

GG model

52% · cotă corectă 1.92

Distribuția golurilor
8%0
19%1
25%2
22%3
14%4
12%5+

Sub 2.5: 52% · Peste 2.5: 48% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Tusker FC ↓ / Singida Bla. →012345
0 7,6 10,5 7,3 3,4 1,2 0,3
1 9,0 12,5 8,7 4,0 1,4 0,4
2 5,4 7,5 5,2 2,4 0,8 0,2
3 2,1 3,0 2,1 1,0 0,3 0,1
4 0,6 0,9 0,6 0,3 0,1 0,0
5 0,2 0,2 0,1 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Tusker FC, coloane = goluri Singida Black Stars.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,00 goluri, cotele doar 2,16. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 68% în model (cotă corectă 1.47), dar cota 1.21 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), iar cota 1.48 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,5%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
2.4
0.6
Primite / meci
1.0
80%
Victorii
40%
40%
Peste 2.5
60%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Tusker FC – Singida Black Stars?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Tusker FC – Singida Black Stars?

Meciul face parte din CAF - Cupa Confederatiilor. Pe pagina competiției găsești restul meciurilor.

Ce spun cotele despre Tusker FC – Singida Black Stars?

Cotele 1X2 sunt 3.80 / 2.95 / 2.05. Fără marjă, asta înseamnă 24% pentru Tusker FC, 31% egal și 45% pentru Singida Black Stars, cu Singida Black Stars favorită la cota 2.05.

Câte goluri se așteaptă în Tusker FC – Singida Black Stars?

Modelul nostru estimează 2,58 goluri (1,19 pentru Tusker FC, 1,39 pentru Singida Black Stars). Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor este 1–1.