Taverne – Young Boys
Ultimele 5 / 5: Taverne marchează 3.0 și primește 0.4. Young Boys 2.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 6% · Egal 9% · Oaspete 85%
Goluri / meci
3.0 + 2.4
Peste 2.5
— · forma 60% / 80%
GG
—
Analiză Taverne – Young Boys
Taverne o primește pe Young Boys duminică, 18 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Cupa (Elvetia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Taverne are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 15 goluri marcate și 2 goluri primite (3,0 marcate și 0,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Young Boys are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 8 goluri primite (2,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 16.00 / 10.00 / 1.07. După ce scoatem marja (aproximativ 9,7% pe piața asta), rămân 6% pentru Taverne, 9% pentru egal și 85% pentru Young Boys. Favorită e Young Boys.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 2,30 goluri estimate pentru Taverne și 1,40 pentru Young Boys, adică 3,70 în total. Cu aceste valori, Taverne câștigă în 58% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Young Boys câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 71%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 52 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Taverne | Young Boys |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-1-0 | 3-2-0 |
| Puncte / meci | 2,60 | 2,20 |
| Goluri marcate (medie) | 15 (3,0) | 12 (2,4) |
| Goluri primite (medie) | 2 (0,4) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 20% | 80% |
| Goluri estimate (model) | 2,30 | 1,40 |
| Șanse de victorie (model) | 58% | 22% |
Goluri estimate
2,30 – 1,40 · total 3,70
1X2 model
58% · 20% · 22%
Peste 2.5 model
71% · cotă corectă 1.41
GG model
68% · cotă corectă 1.47
Sub 2.5: 29% · Peste 2.5: 71% · total goluri în 90 de minute
| Taverne ↓ / Young Boys → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,5 | 3,5 | 2,4 | 1,1 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 5,7 | 8,0 | 5,6 | 2,6 | 0,9 | 0,3 |
| 2 | 6,5 | 9,2 | 6,4 | 3,0 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 5,0 | 7,0 | 4,9 | 2,3 | 0,8 | 0,2 |
| 4 | 2,9 | 4,0 | 2,8 | 1,3 | 0,5 | 0,1 |
| 5 | 1,3 | 1,9 | 1,3 | 0,6 | 0,2 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Taverne, coloane = goluri Young Boys.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Young Boys. Young Boys primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Taverne are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 16.00 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 71% în model (cotă corectă 1.41). Ambele marchează (GG) are 68% în model (cotă corectă 1.47). Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Taverne – Young Boys?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Taverne – Young Boys?
Meciul face parte din Cupa (Elvetia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Taverne – Young Boys?
Cotele 1X2 sunt 16.00 / 10.00 / 1.07. Fără marjă, asta înseamnă 6% pentru Taverne, 9% egal și 85% pentru Young Boys, cu Young Boys favorită la cota 1.07.
Câte goluri se așteaptă în Taverne – Young Boys?
Modelul nostru estimează 3,70 goluri (2,30 pentru Taverne, 1,40 pentru Young Boys). Peste 2.5 goluri are 71%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor este 2–1.