Taichung Futuro – AC Taipei
Ultimele 5 / 5: Taichung Futuro marchează 0.6 și primește 1.0. AC Taipei 1.2 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 36% · Egal 29% · Oaspete 35%
Goluri / meci
0.6 + 1.2
Peste 2.5
— · forma 20% / 40%
GG
—
Analiză Taichung Futuro – AC Taipei
Taichung Futuro o primește pe AC Taipei duminică, 18 octombrie, ora 11:00 (ora României), în Premier League (Taiwan). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Taichung Futuro are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 5 goluri primite (0,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. AC Taipei are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, AC Taipei stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, Taichung Futuro a câștigat 2, AC Taipei a câștigat 5, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,1 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 7. Ultima întâlnire, pe 12.04.2026, s-a terminat Taichung Futuro 1–2 AC Taipei.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.52 / 3.10 / 2.57. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 36% pentru Taichung Futuro, 29% pentru egal și 35% pentru AC Taipei. Piața vede un meci echilibrat.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 0,80 goluri estimate pentru Taichung Futuro și 1,10 pentru AC Taipei, adică 1,90 în total. Cu aceste valori, Taichung Futuro câștigă în 27% din cazuri, egalul iese în 31%, iar AC Taipei câștigă în 42%. Peste 2.5 goluri are 29%, GG are 37%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 16,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Taichung Futuro | AC Taipei |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-0-3 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 20% | 40% |
| % GG | 20% | 40% |
| Victorii H2H (7 meciuri) | 2 | 5 |
| Goluri estimate (model) | 0,80 | 1,10 |
| Șanse de victorie (model) | 27% | 42% |
Goluri estimate
0,80 – 1,10 · total 1,90
1X2 model
27% · 31% · 42%
Peste 2.5 model
29% · cotă corectă 3.45
GG model
37% · cotă corectă 2.70
Sub 2.5: 71% · Peste 2.5: 29% · total goluri în 90 de minute
| Taichung Fu. ↓ / AC Taipei → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 15,0 | 16,5 | 9,0 | 3,3 | 0,9 | 0,2 |
| 1 | 12,0 | 13,2 | 7,2 | 2,7 | 0,7 | 0,2 |
| 2 | 4,8 | 5,3 | 2,9 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 3 | 1,3 | 1,4 | 0,8 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Taichung Futuro, coloane = goluri AC Taipei.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 31% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 73% în model (cotă corectă 1.37), iar cota 1.42 e în linie cu ea. Sub 2.5 goluri are 71% în model (cotă corectă 1.41). Nu marchează ambele (NG) are 63% în model (cotă corectă 1.59). Scorul cel mai probabil: 0–1 (16,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 12.04.26 | Taichung Futuro – AC Taipei | 0–1 | 1–2 |
| 23.11.25 | Taichung Futuro – AC Taipei | — | 0–1 |
| 17.08.25 | AC Taipei – Taichung Futuro | — | 2–1 |
| 17.05.25 | AC Taipei – Taichung Futuro | — | 0–4 |
| 03.11.24 | Taichung Futuro – AC Taipei | — | 0–1 |
| 23.06.24 | AC Taipei – Taichung Futuro | — | 0–1 |
| 12.05.24 | Taichung Futuro – AC Taipei | — | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Taichung Futuro – AC Taipei?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 11:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Taichung Futuro – AC Taipei?
Meciul face parte din Premier League (Taiwan). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Taichung Futuro – AC Taipei?
Cotele 1X2 sunt 2.52 / 3.10 / 2.57. Fără marjă, asta înseamnă 36% pentru Taichung Futuro, 29% egal și 35% pentru AC Taipei, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Taichung Futuro – AC Taipei?
Modelul nostru estimează 1,90 goluri (0,80 pentru Taichung Futuro, 1,10 pentru AC Taipei). Peste 2.5 goluri are 29%, GG are 37%, iar cel mai probabil scor este 0–1.