Lituania · Ii Lyga, Relegation Round
Sirvena Birzai – FK BFA Vilnius
Ultimele 5 / 5: Sirvena Birzai marchează 0.8 și primește 1.4. FK BFA Vilnius 2.4 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 20% · Egal 22% · Oaspete 58%
Goluri / meci
0.8 + 2.4
Peste 2.5
1.35 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.44 · Nu 2.60
Analiză Sirvena Birzai – FK BFA Vilnius
Sirvena Birzai o primește pe FK BFA Vilnius sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00 (ora României), în Ii Lyga, Relegation Round (Lituania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Sirvena Birzai are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 7 goluri primite (0,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. FK BFA Vilnius are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 4 goluri primite (2,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 05.06.2026, FK BFA Vilnius 1–1 Sirvena Birzai. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.40 / 4.10 / 1.56. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 20% pentru Sirvena Birzai, 22% pentru egal și 58% pentru FK BFA Vilnius. Favorită e FK BFA Vilnius. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.35 și sub 2.5 la 2.77, adică 67% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.44 și Nu la 2.60.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,80 – 1,90) și cele deduse din cote (1,27 – 2,20) și ajunge la 1,03 goluri estimate pentru Sirvena Birzai și 2,05 pentru FK BFA Vilnius, adică 3,08 în total. Cu aceste valori, Sirvena Birzai câștigă în 18% din cazuri, egalul iese în 21%, iar FK BFA Vilnius câștigă în 61%. Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 9,9%.
| Indicator | Sirvena Birzai | FK BFA Vilnius |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 4 (0,8) | 12 (2,4) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 20% | 20% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,03 | 2,05 |
| Șanse de victorie (model) | 18% | 61% |
Goluri estimate
1,03 – 2,05 · total 3,08
1X2 model
18% · 21% · 61%
Peste 2.5 model
59% · cotă corectă 1.69
GG model
56% · cotă corectă 1.79
Sub 2.5: 41% · Peste 2.5: 59% · total goluri în 90 de minute
| Sirvena Bir. ↓ / FK BFA Viln. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,6 | 9,4 | 9,7 | 6,6 | 3,4 | 1,4 |
| 1 | 4,7 | 9,7 | 9,9 | 6,8 | 3,5 | 1,4 |
| 2 | 2,4 | 5,0 | 5,1 | 3,5 | 1,8 | 0,7 |
| 3 | 0,8 | 1,7 | 1,8 | 1,2 | 0,6 | 0,3 |
| 4 | 0,2 | 0,4 | 0,5 | 0,3 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Sirvena Birzai, coloane = goluri FK BFA Vilnius.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,70 goluri, cotele doar 3,46. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie FK BFA Vilnius are 61% în model (cotă corectă 1.64), iar cota 1.56 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.35 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–2 (9,9%). Pontul AutoGOL pe meci este GG Nu la 2.60, pentru care modelul calculează 44%.
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.06.26 | FK BFA Vilnius – Sirvena Birzai | 1–0 | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Sirvena Birzai – FK BFA Vilnius?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Sirvena Birzai – FK BFA Vilnius?
Meciul face parte din Ii Lyga, Relegation Round (Lituania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Sirvena Birzai – FK BFA Vilnius?
Cotele 1X2 sunt 4.40 / 4.10 / 1.56. Fără marjă, asta înseamnă 20% pentru Sirvena Birzai, 22% egal și 58% pentru FK BFA Vilnius, cu FK BFA Vilnius favorită la cota 1.56.
Câte goluri se așteaptă în Sirvena Birzai – FK BFA Vilnius?
Modelul nostru estimează 3,08 goluri (1,03 pentru Sirvena Birzai, 2,05 pentru FK BFA Vilnius). Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 1–2.