Italia · Campionato Primavera 1
Lecce U20 – Cesena U20
Ultimele 5 / 5: Lecce U20 marchează 1.8 și primește 1.4. Cesena U20 1.2 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 34% · Egal 26% · Oaspete 40%
Goluri / meci
1.8 + 1.2
Peste 2.5
1.63 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.57 · Nu 2.25
Analiză Lecce U20 – Cesena U20
Lecce U20 o primește pe Cesena U20 sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00 (ora României), în Campionato Primavera 1 (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Lecce U20 are un bilanț de 1-4-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 7 goluri primite (1,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Cesena U20 are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 6 goluri primite (1,2 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Lecce U20 a câștigat 1, Cesena U20 a câștigat 2, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 4. Ultima întâlnire, pe 14.02.2026, s-a terminat Lecce U20 0–0 Cesena U20.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.62 / 3.45 / 2.27. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 34% pentru Lecce U20, 26% pentru egal și 40% pentru Cesena U20. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.63 și sub 2.5 la 2.12, adică 57% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.57 și Nu la 2.25.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,50 – 1,30) și cele deduse din cote (1,41 – 1,53) și ajunge la 1,46 goluri estimate pentru Lecce U20 și 1,42 pentru Cesena U20, adică 2,88 în total. Cu aceste valori, Lecce U20 câștigă în 38% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Cesena U20 câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,6%.
| Indicator | Lecce U20 | Cesena U20 |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-4-0 | 1-3-1 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 9 (1,8) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 1 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,46 | 1,42 |
| Șanse de victorie (model) | 38% | 37% |
Goluri estimate
1,46 – 1,42 · total 2,88
1X2 model
38% · 25% · 37%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
58% · cotă corectă 1.72
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Lecce U20 ↓ / Cesena U20 → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,6 | 8,0 | 5,7 | 2,7 | 1,0 | 0,3 |
| 1 | 8,2 | 11,6 | 8,3 | 3,9 | 1,4 | 0,4 |
| 2 | 6,0 | 8,5 | 6,0 | 2,9 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 2,9 | 4,1 | 2,9 | 1,4 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 1,1 | 1,5 | 1,1 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Lecce U20, coloane = goluri Cesena U20.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Lecce U20 38%, egal 25%, Cesena U20 37%. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), dar cota 1.63 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), dar cota 1.57 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 14.02.26 | Lecce U20 – Cesena U20 | 0–0 | 0–0 |
| 30.08.25 | Cesena U20 – Lecce U20 | 3–1 | 3–1 |
| 19.01.25 | Lecce U20 – Cesena U20 | 2–0 | 3–2 |
| 10.11.24 | Cesena U20 – Lecce U20 | 0–1 | 3–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Lecce U20 – Cesena U20?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Lecce U20 – Cesena U20?
Meciul face parte din Campionato Primavera 1 (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Lecce U20 – Cesena U20?
Cotele 1X2 sunt 2.62 / 3.45 / 2.27. Fără marjă, asta înseamnă 34% pentru Lecce U20, 26% egal și 40% pentru Cesena U20, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Lecce U20 – Cesena U20?
Modelul nostru estimează 2,88 goluri (1,46 pentru Lecce U20, 1,42 pentru Cesena U20). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.