Vineri16 octombrie
Live 6 Pune pont

SuediaSuedia · Division 2

Gottne IF – Taftea IK

Gottne IF
ÎVVÎÎ
16:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Taftea IK
ÎÎVVV
12.02 X3.80 22.87
1X1.32 X21.64 121.18

Ultimele 5 / 5: Gottne IF marchează 1.8 și primește 2.6. Taftea IK 1.4 / 1.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 45% · Egal 24% · Oaspete 31%

Goluri / meci

1.8 + 1.4

Peste 2.5

1.32 · forma 100% / 100%

GG

Da 1.34 · Nu 3.00

Analiză Gottne IF – Taftea IK

Gottne IF o primește pe Taftea IK sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Division 2 (Suedia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Gottne IF are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 13 goluri primite (1,8 marcate și 2,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Taftea IK are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 9 goluri primite (1,4 marcate și 1,8 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Taftea IK stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.

În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Gottne IF a câștigat 0, Taftea IK a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 4. Ultima întâlnire, pe 01.08.2026, s-a terminat Taftea IK 3–1 Gottne IF.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.80 / 2.87. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 45% pentru Gottne IF, 24% pentru egal și 31% pentru Taftea IK. Favorită e Gottne IF. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.32 și sub 2.5 la 2.90, adică 69% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.34 și Nu la 3.00.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 2,00) și cele deduse din cote (1,94 – 1,61) și ajunge la 1,87 goluri estimate pentru Gottne IF și 1,80 pentru Taftea IK, adică 3,67 în total. Cu aceste valori, Gottne IF câștigă în 40% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Taftea IK câștigă în 38%. Peste 2.5 goluri are 71%, GG are 71%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 8,6%.

Statistici-cheie
IndicatorGottne IFTaftea IK
Meciuri analizate55
V-E-Î2-0-33-0-2
Puncte / meci1,201,80
Goluri marcate (medie)9 (1,8)7 (1,4)
Goluri primite (medie)13 (2,6)9 (1,8)
% Peste 2.5100%100%
% GG60%80%
Victorii H2H (4 meciuri)02
Goluri estimate (model)1,871,80
Șanse de victorie (model)40%38%

Goluri estimate

1,87 – 1,80 · total 3,67

1X2 model

40% · 22% · 38%

Peste 2.5 model

71% · cotă corectă 1.41

GG model

71% · cotă corectă 1.41

Distribuția golurilor
3%0
9%1
17%2
21%3
19%4
31%5+

Sub 2.5: 29% · Peste 2.5: 71% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Gottne IF ↓ / Taftea IK →012345
0 2,5 4,6 4,1 2,5 1,1 0,4
1 4,8 8,6 7,7 4,6 2,1 0,8
2 4,5 8,0 7,2 4,3 1,9 0,7
3 2,8 5,0 4,5 2,7 1,2 0,4
4 1,3 2,3 2,1 1,3 0,6 0,2
5 0,5 0,9 0,8 0,5 0,2 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Gottne IF, coloane = goluri Taftea IK.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Gottne IF. Gottne IF primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Taftea IK. Taftea IK primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Gottne IF 40%, egal 22%, Taftea IK 38%. Peste 2.5 goluri are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.32 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 71% în model (cotă corectă 1.41), iar cota 1.34 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (8,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.8
Goluri / meci
1.4
2.6
Primite / meci
1.8
40%
Victorii
60%
100%
Peste 2.5
100%
60%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Gottne IF – Taftea IK?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Gottne IF – Taftea IK?

Meciul face parte din Division 2 (Suedia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Gottne IF – Taftea IK?

Cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.80 / 2.87. Fără marjă, asta înseamnă 45% pentru Gottne IF, 24% egal și 31% pentru Taftea IK, cu Gottne IF favorită la cota 2.02.

Câte goluri se așteaptă în Gottne IF – Taftea IK?

Modelul nostru estimează 3,67 goluri (1,87 pentru Gottne IF, 1,80 pentru Taftea IK). Peste 2.5 goluri are 71%, GG are 71%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Division 2
17.10
13:30
FC Gute – Sunnersta AIF 3.901.67
17.10
13:30
Korsnas IF FK – Falu FK 3.751.74
17.10
13:30
Helges IF – Enskede IK 6.801.28
17.10
13:30
Kungsangens IF – Taby 2.722.17
17.10
13:30
IFK Lidingo – IK Franke 2.322.55