Gjilani – Feronikeli
Ultimele 5 / 5: Gjilani marchează 1.4 și primește 0.6. Feronikeli 1.2 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 60% · Egal 23% · Oaspete 17%
Goluri / meci
1.4 + 1.2
Peste 2.5
— · forma 60% / 60%
GG
—
Analiză Gjilani – Feronikeli
Gjilani o primește pe Feronikeli duminică, 18 octombrie, ora 19:00 (ora României), în Superliga (Kosovo). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Gjilani are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 3 goluri primite (1,4 marcate și 0,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Feronikeli are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 6 goluri primite (1,2 marcate și 1,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, Gjilani a câștigat 5, Feronikeli a câștigat 0, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 7. Ultima întâlnire, pe 14.08.2026, s-a terminat Feronikeli 1–3 Gjilani.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.49 / 3.90 / 5.40. După ce scoatem marja (aproximativ 11,3% pe piața asta), rămân 60% pentru Gjilani, 23% pentru egal și 17% pentru Feronikeli. Favorită e Gjilani.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,30 goluri estimate pentru Gjilani și 0,90 pentru Feronikeli, adică 2,20 în total. Cu aceste valori, Gjilani câștigă în 46% din cazuri, egalul iese în 28%, iar Feronikeli câștigă în 26%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 43%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 14,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 14 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Gjilani | Feronikeli |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 1,40 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 3 (0,6) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 20% | 40% |
| Victorii H2H (7 meciuri) | 5 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,30 | 0,90 |
| Șanse de victorie (model) | 46% | 26% |
Goluri estimate
1,30 – 0,90 · total 2,20
1X2 model
46% · 28% · 26%
Peste 2.5 model
38% · cotă corectă 2.63
GG model
43% · cotă corectă 2.33
Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute
| Gjilani ↓ / Feronikeli → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 11,1 | 10,0 | 4,5 | 1,3 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 14,4 | 13,0 | 5,8 | 1,8 | 0,4 | 0,1 |
| 2 | 9,4 | 8,4 | 3,8 | 1,1 | 0,3 | 0,0 |
| 3 | 4,1 | 3,7 | 1,6 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 1,3 | 1,2 | 0,5 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Gjilani, coloane = goluri Feronikeli.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.08 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61). Scorul cel mai probabil: 1–0 (14,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 14.08.26 | Feronikeli – Gjilani | 0–1 | 1–3 |
| 02.05.25 | Feronikeli – Gjilani | — | 2–3 |
| 09.03.25 | Gjilani – Feronikeli | 0–0 | 1–0 |
| 23.11.24 | Feronikeli – Gjilani | 0–2 | 0–3 |
| 16.09.24 | Gjilani – Feronikeli | 2–0 | 2–0 |
| 20.04.24 | Gjilani – Feronikeli | — | 1–1 |
| 21.02.24 | Feronikeli – Gjilani | — | 0–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Gjilani – Feronikeli?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 19:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Gjilani – Feronikeli?
Meciul face parte din Superliga (Kosovo). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Gjilani – Feronikeli?
Cotele 1X2 sunt 1.49 / 3.90 / 5.40. Fără marjă, asta înseamnă 60% pentru Gjilani, 23% egal și 17% pentru Feronikeli, cu Gjilani favorită la cota 1.49.
Câte goluri se așteaptă în Gjilani – Feronikeli?
Modelul nostru estimează 2,20 goluri (1,30 pentru Gjilani, 0,90 pentru Feronikeli). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 43%, iar cel mai probabil scor este 1–0.