FC Diarra – ASKO Kara
Ultimele 5 / 5: FC Diarra marchează 0.6 și primește 0.8. ASKO Kara 2.2 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 45% · Egal 30% · Oaspete 25%
Goluri / meci
0.6 + 2.2
Peste 2.5
2.45 · forma 0% / 40%
GG
Da 2.17 · Nu 1.62
Analiză FC Diarra – ASKO Kara
FC Diarra o primește pe ASKO Kara duminică, 18 octombrie, ora 19:30 (ora României), în CAF - Cupa Confederatiilor. Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
FC Diarra are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 4 goluri primite (0,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 0% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. ASKO Kara are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 4 goluri primite (2,2 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, ASKO Kara stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.05 / 3.05 / 3.65. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 45% pentru FC Diarra, 30% pentru egal și 25% pentru ASKO Kara. Favorită e FC Diarra. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.45 și sub 2.5 la 1.45, adică 37% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.17 și Nu la 1.62.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,70 – 1,50) și cele deduse din cote (1,29 – 0,89) și ajunge la 0,99 goluri estimate pentru FC Diarra și 1,20 pentru ASKO Kara, adică 2,19 în total. Cu aceste valori, FC Diarra câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 29%, iar ASKO Kara câștigă în 41%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 13,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 15 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | FC Diarra | ASKO Kara |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-1-2 | 4-0-1 |
| Puncte / meci | 1,40 | 2,40 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 11 (2,2) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 0% | 40% |
| % GG | 20% | 20% |
| Goluri estimate (model) | 0,99 | 1,20 |
| Șanse de victorie (model) | 30% | 41% |
Goluri estimate
0,99 – 1,20 · total 2,19
1X2 model
30% · 29% · 41%
Peste 2.5 model
38% · cotă corectă 2.63
GG model
44% · cotă corectă 2.27
Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute
| FC Diarra ↓ / ASKO Kara → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 11,2 | 13,4 | 8,1 | 3,2 | 1,0 | 0,2 |
| 1 | 11,1 | 13,3 | 8,0 | 3,2 | 1,0 | 0,2 |
| 2 | 5,5 | 6,6 | 3,9 | 1,6 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 1,8 | 2,2 | 1,3 | 0,5 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 0,4 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FC Diarra, coloane = goluri ASKO Kara.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 29% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 70% în model (cotă corectă 1.43), iar cota 1.66 e peste ea, deci are valoare. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.45 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–1 (13,4%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe FC Diarra – ASKO Kara?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 19:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FC Diarra – ASKO Kara?
Meciul face parte din CAF - Cupa Confederatiilor. Pe pagina competiției găsești restul meciurilor.
Ce spun cotele despre FC Diarra – ASKO Kara?
Cotele 1X2 sunt 2.05 / 3.05 / 3.65. Fără marjă, asta înseamnă 45% pentru FC Diarra, 30% egal și 25% pentru ASKO Kara, cu FC Diarra favorită la cota 2.05.
Câte goluri se așteaptă în FC Diarra – ASKO Kara?
Modelul nostru estimează 2,19 goluri (0,99 pentru FC Diarra, 1,20 pentru ASKO Kara). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor este 0–1.